Bylinky na žaludek: Vánoční svátky si tradičně dopřáváme to, co naše chutě a hrdlo ráčí. Salát, ryba, řízky cukroví a dobré pití. Pod tím vším se jen stoly prohýbají. I když panuje dobrá atmosféra náš žaludek se nám často odvděčí a příliš nám nepoděkuje. Existuje však bylinková pomoc.
Ruku na srdce, málokdo odolá nástrahám plného vánočního stolu. Kromě výčitek svědomí nás mohou pěkně potrápit zažívací potíže. Počínaje křečemi v žaludku, konče nafouklým břichem. Pokud se to nestane pravidlem, lze si pomoci prostřednictvím bylinek. Existuje mnoho účinných léčivek, které mohou dát trávení do pořádku.

Zdroj foto: pixabay
Zeměžluč okolíkatá
Jméno bylinky je odvozeno od její hořké chuti, která ji předurčuje k léčbě zažívacích potíží. Roste na pasekách a podél lesních cest. Má drobné růžové kvítky a vyskytuje se spíše v teplejších oblastech.
Odstraňuje pálení žáhy, říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek. Podporuje vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje metabolismus, podporuje funkci sleziny. Na tyto potíže vystačí bylinka sama, ale můžete ji kombinovat například s pelyňkem, čekankou či puškvorcem.

Zdroj foto: pixabay
Heřmánek pravý
Řadí se k nejstarším a nejznámějším léčivkám. Bylinka obsahuje celý soubor aktivních látek a její účinky jsou poměrně univerzální. Není vhodný k dlouhodobé konzumaci, má podobné účinky jako antibiotikum a je tak riziko, že vám poničí střevní mikroflóru.
Mírní křeče a bolesti břicha, tiší průjem a bolesti žaludku. Je výborným pomocníkem při nachlazení, pomáhá při zvýšené teplotě, podporuje vypocení a působí protizánětlivě. Hodí se k oplachům zanícených ran, hemeroidů a ke kloktání při zánětech v dutině ústní.

Zdroj foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Fenykl obecný
Jeho přirozeným stanovištěm jsou křovinaté a slunné svahy, pastviny a okraje cest. Je to stará kulturní rostlina využívaná již od starověku. U nás se pěstuje v teplých oblastech a může i zplanět. Kromě léčitelství se využívá i v kosmetice a v kuchyni.
Většina maminek ho bude znát jako výborný prostředek proti břišním kolikám u miminek. Využívá se proti nadýmání a bolestem. Zlepšuje trávení. Mírní křeče žaludku a střev, stimuluje tvorbu mateřského mléka, používá se například při kašli, zahlenění a jako tonikum pro slezinu.

Zdroj foto: J.F. Gaffard, Autoreille, France, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
Puškvorec obecný
Známá vodní rostlina roste v rybnících, jezerech a na březích stojatých vod. Může dokonce vytvářet i vegetaci plovoucích ostrůvků. Z rostliny se sbírá kořen, který se vodorovně plazí a vyrůstá z něj mnoho mečovitých listů. Na zploštělém stvolu bývá palice.
Využívá se při poruchách trávení, nadýmání žaludku a střev, střevních kolikách a kolikovitých záchvatech. Lze ho doporučit při pomalejším trávení, žaludečních vředech, překyselení žaludku a nádorovém onemocnění trávicího ústrojí. Čaj se připravuje studenou formou, přes noc se nechá lžička kořene vyluhovat v 250 ml studené vody. Ráno se scedí a čaj zahřeje ve vodní lázni.

Zdroj foto: pixabay
Máta peprná
Je rozšířená po celé Evropě a také hojně pěstovaná v domácnostech. Velmi dobře se rozmnožuje pomocí výběžků. Už od dávných dob se těšila u Arabů velké oblibě, nosili ji u sebe, odháněla hmyz a byla symbolem lásky. Máta obsahuje mentol, který znecitlivuje a působí chladivě.
Účinkuje u všech druhů žaludečních potíží, uvolňuje křeče žaludku a koliky střev. Zmírňuje zvracení. Povzbuzuje chuť k jídlu a tiší žlučníkové obtíže. Používá se k výplachům a kloktání dutiny ústní, odstraňuje plynatost. Je to poměrně silná bylinka, měla by se používat v omezeném množství.

Zdroj foto: pixabay
Zázvor
Rozšířen byl už ve středověku, Arabové ho řadili mezi silná afrodisiaka. U nás jsou první zmínky o zázvoru datovány zhruba do 13. století. Svou cestu si našel do kuchyní i do léčitelství.
Složkami zázvoru jsou silice a gingerol, které účinkují hlavně při žaludečních potížích. Pomáhá při nechutenství, nevolnostech, nadýmání a pocitu plnosti. Je oblíbeným lékem při nachlazení a kašli. Posiluje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru. Zábaly a obklady se používají při bolestech kloubů a svalů.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-prejidani-5-bylinek-ktere-vam-ulevi-68970
https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-zaludek/
https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-pri-zaludecnich-problemech.htm
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/domaci-lekarnicka-aneb-bylinky-na-10-neduhu-40271930