bolest

Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Bylinky na žaludek: Vánoční svátky si tradičně dopřáváme to, co naše chutě a hrdlo ráčí. Salát, ryba, řízky cukroví a dobré pití. Pod tím vším se jen stoly prohýbají. I když panuje dobrá atmosféra náš žaludek se nám často odvděčí a příliš nám nepoděkuje. Existuje však bylinková pomoc.

Ruku na srdce, málokdo odolá nástrahám plného vánočního stolu. Kromě výčitek svědomí nás mohou pěkně potrápit zažívací potíže. Počínaje křečemi v žaludku, konče nafouklým břichem. Pokud se to nestane pravidlem, lze si pomoci prostřednictvím bylinek. Existuje mnoho účinných léčivek, které mohou dát trávení do pořádku.

zemezluc 600x400 - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: pixabay

Zeměžluč okolíkatá

Jméno bylinky je odvozeno od její hořké chuti, která ji předurčuje k léčbě zažívacích potíží. Roste na pasekách a podél lesních cest. Má drobné růžové kvítky a vyskytuje se spíše v teplejších oblastech.

Odstraňuje pálení žáhy, říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek. Podporuje vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje metabolismus, podporuje funkci sleziny. Na tyto potíže vystačí bylinka sama, ale můžete ji kombinovat například s pelyňkem, čekankou či puškvorcem.

hermanek 600x337 - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: pixabay

Heřmánek pravý

Řadí se k nejstarším a nejznámějším léčivkám. Bylinka obsahuje celý soubor aktivních látek a její účinky jsou poměrně univerzální. Není vhodný k dlouhodobé konzumaci, má podobné účinky jako antibiotikum a je tak riziko, že vám poničí střevní mikroflóru.

Mírní křeče a bolesti břicha, tiší průjem a bolesti žaludku. Je výborným pomocníkem při nachlazení, pomáhá při zvýšené teplotě, podporuje vypocení a působí protizánětlivě. Hodí se k oplachům zanícených ran, hemeroidů a ke kloktání při zánětech v dutině ústní.

fenykl - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Fenykl obecný

Jeho přirozeným stanovištěm jsou křovinaté a slunné svahy, pastviny a okraje cest. Je to stará kulturní rostlina využívaná již od starověku. U nás se pěstuje v teplých oblastech a může i zplanět. Kromě léčitelství se využívá i v kosmetice a v kuchyni.

Většina maminek ho bude znát jako výborný prostředek proti břišním kolikám u miminek. Využívá se proti nadýmání a bolestem. Zlepšuje trávení. Mírní křeče žaludku a střev, stimuluje tvorbu mateřského mléka, používá se například při kašli, zahlenění a jako tonikum pro slezinu.

puskvorec - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: J.F. Gaffard, Autoreille, France, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Puškvorec obecný

Známá vodní rostlina roste v rybnících, jezerech a na březích stojatých vod. Může dokonce vytvářet i vegetaci plovoucích ostrůvků. Z rostliny se sbírá kořen, který se vodorovně plazí a vyrůstá z něj mnoho mečovitých listů. Na zploštělém stvolu bývá palice.

Využívá se při poruchách trávení, nadýmání žaludku a střev, střevních kolikách a kolikovitých záchvatech. Lze ho doporučit při pomalejším trávení, žaludečních vředech, překyselení žaludku a nádorovém onemocnění trávicího ústrojí. Čaj se připravuje studenou formou, přes noc se nechá lžička kořene vyluhovat v 250 ml studené vody. Ráno se scedí a čaj zahřeje ve vodní lázni.

mata 600x330 - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: pixabay

Máta peprná

Je rozšířená po celé Evropě a také hojně pěstovaná v domácnostech. Velmi dobře se rozmnožuje pomocí výběžků. Už od dávných dob se těšila u Arabů velké oblibě, nosili ji u sebe, odháněla hmyz a byla symbolem lásky. Máta obsahuje mentol, který znecitlivuje a působí chladivě.

Účinkuje u všech druhů žaludečních potíží, uvolňuje křeče žaludku a koliky střev. Zmírňuje zvracení. Povzbuzuje chuť k jídlu a tiší žlučníkové obtíže. Používá se k výplachům a kloktání dutiny ústní, odstraňuje plynatost. Je to poměrně silná bylinka, měla by se používat v omezeném množství.

zazvor 600x415 - Vánoce a zkažený žaludek? Těchto 6 bylin vám pomůže

Zdroj foto: pixabay

Zázvor

Rozšířen byl už ve středověku, Arabové ho řadili mezi silná afrodisiaka. U nás jsou první zmínky o zázvoru datovány zhruba do 13. století. Svou cestu si našel do kuchyní i do léčitelství.

Složkami zázvoru jsou silice a gingerol, které účinkují hlavně při žaludečních potížích. Pomáhá při nechutenství, nevolnostech, nadýmání a pocitu plnosti. Je oblíbeným lékem při nachlazení a kašli. Posiluje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru. Zábaly a obklady se používají při bolestech kloubů a svalů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-prejidani-5-bylinek-ktere-vam-ulevi-68970

https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-zaludek/

https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-pri-zaludecnich-problemech.htm

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/domaci-lekarnicka-aneb-bylinky-na-10-neduhu-40271930

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář