spenat list

Víte, že i špenát má své odrůdy? A které jsou pro jarní a které pro podzimní výsev

Špenát je takovou klasickou plodinou, kterou můžete pěstovat brzy na jaře jako předplodinu i pozdě na podzim jako následnou plodinu. Má totiž výhodu v tom, že nikdy dlouho nečekáte na úrodu.

Neptun

Tato univerzální odrůda je velmi vhodná pro jarní (březen až duben) i podzimní (září) výsev. Má nejnižší dobu od výsevu do sklizně a její výnosy jsou opravdu vysoké. Vysévejte do řádků vzdálených 20 cm.

Matador

Tento druh špenátu můžete vysévat během září i během března a dubna. Podzimní výsev je nejlepší pro časnou jarní sklizeň, která nastává od března do dubna. Jarní výsev se potom sklízí během května. Výnosy jsou vysoké.

Alice

Tento špenát je optimální pro jarní výsev, nejlépe během března až dubna, sklízí se 45 dní od výsevu. Listy má vzpřímené.

Monores

Jedná se o ranou odrůdu, která se vysévá během března, sklizeň nastává již na přelomu dubna a května. Výhodou této odrůdy je, že nevybíhá do květu a že netrpí na špenátovou plíseň.

spenat listy - Víte, že i špenát má své odrůdy? A které jsou pro jarní a které pro podzimní výsev

Zdroj foto: envato

Estivalo

Odrůda vyšlechtěná v Holandsku je známá svými tmavě zelenými kulatými listy. Je také vhodnější pro jarní výsev, protože podobně jako Monores nevybíhá do květu.

Hercules

Tento špenát má rovněž tmavozelené kulaté listy a je vhodný jak pro jarní, tak pro podzimní výsev. Dobře přezimuje, a tak i podzimní výsev můžete sklízet brzy na jaře. Při jarním výsevu je odolný proti vybíhání do květu.

A jak správně špenát sklízet

Existují dvě možnosti, jak sklidit špenátovou úrodu. Buď můžete trhat jednotlivé vyvinuté listy a nechat další lístky dorůst. Nebo je možné odřezávat celé rostlinky, čímž porost postupně vyjednotíte a ponecháte prostor dalším rostlinám k jejich růstu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář