Které bylinky v těhotenství nesmíte: Ačkoliv bylinky jsou všeobecně spíše pozitivní a jejich užívání nám může pomoci při nejrůznějších neduzích, v těhotenství je potřeba postupovat obezřetně, některým bylinkám se vyhnout úplně, některé používat jen v omezeném množství, jiné jsou zase vhodné jen při porodu nebo při kojení. Každou bylinku raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, než ji začnete pravidelně užívat.
Bylinky, kterým byste se měly zcela vyhnout
Do této skupiny patří všechny bylinky, které podporují stahy dělohy, tedy by mohly vyvolat potrat nebo předčasný porod, dále pak bylinky, které překrvují pánevní dno a rovněž by mohly vyvolat potrat či předčasný porod. Pozor: všechny tyto bylinky jsou naopak vhodné, pokud dlouho přenášíte, a naopak potřebujete porod vyvolat.
Bylinky podporující stahy dělohy jsou: andělika lékařská, anýz vonný, drmek obecný, heřmánek pravý, kopytník evropský, lékořice lysá, libeček lékařský, maliník (naopak se doporučuje pít čaj z maliníkového listí asi tak měsíc před termínem porodu), skořice, sporýš lékařský, šalvěj lékařská, vojtěška alfalfa.
Bylinky, které způsobují překrvení pánevního dna a jeho orgánů, jsou: aloe pravá, lékořice lysá, petržel zahradní, celer, routa vonná.
Bylinky, které byste měla používat jen s opatrností
Další bylinky jsou potenciálně nebezpečné avšak jejich riziko zatím nebylo zcela prokázáno a také mohou mít na různé osoby různé účinky. V těhotenství dávejte pozor ještě na tyto byliny: blín černý, jalovec, majoránka, pelyněk, rozmarýn, zázvor, oregano, šafrán, hloh, hluchavka, hřebíček, kopřiva, máta, podběl, třezalka, muškátový oříšek.
A samozřejmě: zdravý rozum velí – petržel v polévce nebo skořice ve štrůdlu nevadí, nebezpečné jsou velké dávky a dlouhodobé užívání.
Užijte si těhotenství v klidu a pohodě a přiveďte na svět zdravé a krásné miminko!
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz