pokojová rostlina

Smutnice aneb malé černé mušky na rostlinách. Co s nimi

Můžeme si je domů přinést v substrátu. Zpočátku se chovají nenápadně. Čas od času se objeví malá černá muška…. Pokud je však necháme přemnožit, stanou se brzy velkým problémem. Jejich larvy ožírají nejmenší kořínky rostlin a mračno mušek, rojících se v okolí pokojových květin, také není zrovna žádané.

Vyskytnout se mohou také ve sklenících nebo v zimní zahradě. Daří se jim totiž ve vlhku. Dospělé samičky kladou do substrátu vajíčka, takže při přesazování můžeme v půdě pozorovat malé bílé až průhledné larvičky.

Omezte zálivku a pomozte si pískem

To jsou první dva kroky, které je třeba udělat. Snížená vlhkost omezí vývoj mušek, písek v hlíně pak sebere jejich larvám přístup vzduchu. A další dospělé mušky se k substrátu nedostanou. Ideální je postavení květináčů na vrstvu písku – to abychom zamezili i jejich případnému pronikání zespodu.

Náš tip: naše babičky radily v této fázi přidat do květináče i stroužky česneku, jejichž vůně smutnice odrazuje. Je-li třeba ošetřit více rostlin najednou, může jít o užitečný tip, jak zabránit přelétání tohoto protivného hmyzu z květiny na květinu.

rostlina - Smutnice aneb malé černé mušky na rostlinách. Co s nimi

Parazitické hlístice a feromonové lapače

Na poletující mušky jsou účinné feromonové lapače nebo také signální desky. Mívají žlutou barvu a pro použití pro pokojové rostliny jsou přímo určeny žluté, oboustranně lepící šipky, které se jednoduše zapíchnou do květináče nebo pověsí do jeho blízkosti. Rychle vás zbaví všech poletujících dospělých smutnic.

A co s jejich larvami v substrátu? Zvláště u silného zamoření, kdy larvičky poškozují kořenový systém rostlin, není vhodné čekat, až odumřou samy od sebe vlivem zhoršených životních podmínek. Vsaďte raději na parazitické hlístice. Lze je zakoupit v každém lepším zahradnictví, rozmíchat ve vodě a přidat do zálivky. Hlístice začnou rychle likvidovat larvy smutnic a jakmile všechny uhynou, uhynou také. Pro člověka ani domácí zvířata nejsou nijak nebezpečné.

Poslední možnosti jsou speciální hnojiva, obsahující speciální prostředky působící proti smutnicím. Jejich výhodou je, že dodají rostlinám zároveň tolik potřebné živiny, urychlující obnovu poškozeného kořenového systému. Hledejte u značek Floria nebo třeba Vitality komplex.

Jak se preventivně bránit proti smutnicím?

Snažte se kupovat kvalitní substrát. Před použitím ho nechte pořádně proschnout, případně ho propařte v hrnci nebo v troubě. Připravte se ale na poměrně nepříjemný zápach, který se může z místností vytrácet i několik dní. Mnohem lepší je proto kupovat substrát už propařený. Ušetříte si tak spoustu potíží se smutnicemi i jinými chorobami rostlin, které může špatně upravená zemina obsahovat. Skutečně stojí za to si připlatit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít