cesta

Jak na jaře obnovit či vytvořit cestičky v zahradě

Každá zahrada potřebuje obdělávat a zkrášlovat, a tak nezbývá nic jiného než ji protkat různými cestičkami, které nám usnadní přístup do jejích jednotlivých částí. Z čeho a jak cestičky vytvořit?

Udusaná půda v zeleninové zahradě

Mezi jednotlivými záhony v zeleninové zahradě vám obvykle postačí cestičky z udusané půdy. Je ovšem potřeba je každoročně upravit, seškrábat od přebytečné půdy a znovu udusat, stejně jako je přes vegetační období zbavovat plevele.

Cestičky z kamenů v trávníku nebo okrasné zahradě

Do trávníku i do okrasné zahrady se hodí cestičky z pravidelných hladkých kamenů – nejvhodnější je vápenec nebo pískovec, které zapustíte do země. Obzvláště v trávníku musejí být kameny usazeny pod okolním terénem, aby nevadily při sekání trávy. Naopak při pokládání kamenů do půdy v okrasné zahradě je lepší, aby mírně vyčnívaly, protože se tak méně špiní od hlíny. Aby kameny dobře držely, je nejlepší jim vykopat jámy, které se vyloží pískem.

kameny - Jak na jaře obnovit či vytvořit cestičky v zahradě

Jak kameny poskládat

Kameny je třeba poskládat vodorovně, aby se na ně dobře našlapovalo. Optimální vzdálenost jednotlivých kamenů je 60 cm, tedy na délku jednoho kroku. Pokud usazujete vápencové a pískovcové kameny a dlaždice, pak je lepší přes ně položit dřevěné prkénko a přes to kladívkem přiťuknout, aby se nepoškodily.

Vzory z cihel nebo z umělého kamene

Pokud dáváte přednost pravidelným tvarům, jistě sáhnete spíše po cihlách nebo umělém kameni. Ovšem i z těchto materiálů se vám může podařit pěkná cestička, zvláště když si dáte dopředu záležet na vymýšlení vzoru. Musí se hodit do vaší zahrady, ale zejména k ostatním prvkům, které jsou z cihel nebo kamene.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít