cukety

Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování cuket

Cukety jsou vděčnou zeleninou, která má spoustu vitamínů a dá se zpracovávat různým způsobem do slaných i sladkých jídel. Věděli jste však, že se můžete dopouštět chyb při jejich pěstování a tím si zkazit výsledný požitek? Jaké jsou tedy ty nejčastější nedostatky, které našim cuketám škodí?

Nedostatek místa

Cukety jsou zeleninou, která ke svému pěstování potřebuje prostor. Pokud máte jen malou zahrádku nebo malý záhonek, na který byste cukety vysadili, raději se věnujte jiné zelenině. Cuketa se rozroste a plodí mnoha plody najednou. Tyto plody se pak vyplatí sklízet, dokud jsou mladé a šťavnaté.

Neúrodná půda

Cukety nemůžete pěstovat ani v písčité, ale ani v jílovité půdě. Potřebují hlinitou půdu s dostatkem živin, s velkou dávkou kompostu, který jste zaryli do půdy již v předešlém roce. Anebo je pěstujte rovnou na kompostu – tam se jim bude dařit nejlépe.

cuketa - Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování cuket

Zdroj foto: envato

Špatná zálivka

Mnoho cuket dojde k úhoně, když je budete zalévat přes listy. Listy se pak spálí na slunci a rostlina nemůže růst ani plodit. Cukety zalévejte opatrně ke kořenům a nezalévejte je často. Lepší je vydatná zálivka jednou za několik dní, než mírná zálivka každý den.

Jednorázová sklizeň

Bylo by chybou čekat na nějaký okamžik, kdy byste mohli sklidit všechny plody najednou. Nejlepší je postupná sklizeň, kdy uštipujete nebo malým nožíkem uřezáváte plody, které jsou mladé (do 20 cm délky). Tyto plody se dají skladovat ve sklepě i v lednici nebo rovnou zpracovávat.

Sklizeň poničená slimáky

Největším škůdcem cuket jsou slimáci. Nenechte si celou úrodu spořádat těmito škůdci a raději kolem políčka cuket položte větvičky nějakého jehličnatého stromu (borovice, smrk, jedle) – slimáci se nebudou moci k plodům a listům cuket ani přiblížit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář