samolepky

Jak si poradit se samolepkami na zahradním nábytku? Paleta pomocníků je široká

Jak pečovat o zahradní nábytek? Zejména samolepky, ať už z výroby nebo z prstů neposedných dětí, dokáží nadělat pěknou neplechu.

Bohužel neexistuje jeden jediný účinný způsob, jak si s touto nechtěnou dekorací poradit. Záleží na druhu materiálu, použitého na povrch samolepky i lepidla. Zatímco některé půjdou dolů samy jen za pomoci pár kapek teplé vody, jiné se nechají „přesvědčit„ až za pomoci těžkého kalibru, jako je třeba ocet nebo technický líh. Vždy se však vyplatí zkoušet postup od těch nejjednodušších prostředků. Čím agresivnější totiž čistidlo je, tím více se zvyšuje riziko poškození struktury nábytku nebo vzniku nevzhledných skvrn.

Dřevěný zahradní nábytek? Ověřte si…

Budeme předpokládat, že většina zahradního nábytku, který se budeme snažit zbavit jejich nepěkného břemene, je dřevěná, s příslušnou vrstvou moření či lakování. Stejné postupy (vyjma použití lihu, po němž může žloutnou) je možné uplatnit i na nábytek plastový. Kovové části pak nejsou nijak omezeny. Ovšem dřevěný nábytek ze surového neošetřeného dřeva potřebuje během péče určité výjimky. Takže pokud ho na své zahradě máte (což nedoporučujeme), vyhněte se použití olejů. Ty na něm mohou zanechat nepěkné skvrny, které už nelze odstranit jinak, než přebroušením.

Začněte teplou vodou, dokáže zázraky…

… ale musí být tak teplá, že vám ponoření ruky do kýble bude skoro nepříjemné. Je také třeba nechat ji patřičnou dobu působit. Nejjednodušší je situace na vodorovné ploše. Na samolepku jednoduše položte mokrou houbičku, trochu vymačkejte a pár minut počkejte. Na svislých předmětech je třeba samolepku opakovaně namáčet ručně – dobré je podložit pod nábytek nějaké staré textilie.

Samolepku posléze odstraňte speciální plastovou škrabkou. Ale pokud ji nemáte, nezoufejte. Snadno ji nahradíte třeba starou kreditkou nebo jiným podobným předmětem. Naopak v žádném případě si neberte k ruce příborový nůž a podobně tvrdé pomůcky! Mohly by povrch nábytku nepěkně poškrábat!

Olej, ale pouze ten správný

Tam, kde voda nestačí, se může poštěstit vazké vrstvě oleje. Použijte ten nejlevnější kuchyňský, případně dětský olejíček – ovšem pozor, bez jakékoli parfemace nebo jiných příměsí! Nadbytečná chemie může se dřevem nepěkně reagovat. Samolepku důkladně namočte, stejně jako  v předchozím případě. Po několika minutách zkuste samolepku odstranit plastovou škrabkou. Nezabere-li to, ještě chvíli počkejte. Pokud ovšem ani po čtvrté hodině nejeví samolepka známky poškození, budete muset vyzkoušet něco jiného.

Ocet nesmí působit dlouho

Snažíte-li se vyčistit nábytek ze surového dřeva, můžete vyzkoušet ocet. Pro začátek ověřte jeho působení na méně viditelném místě. Nedojde-li ke vzniku skvrn, navlhčete s ním samolepku a nechte několik minut působit. Samolepku pak opatrně seškrábněte nebo odlepte.

nábytek - Jak si poradit se samolepkami na zahradním nábytku? Paleta pomocníků je široká

Nečekaný pomocník – vazelína

Když už máte mastné prsty, využijte toho. Na každou samolepku rozetřete obyčejnou vazelínu (nebo třeba mentolovou mast z lékárny). Snažte se pokrýt pouze povrch samolepky s minimálním zásahem okolí. Vazelína totiž musí působit několik hodin, aby skutečně pronikla do všech vrstev obrázku.

Pak přijde na řadu opět plastová škrabka nebo její varianty. Samolepka by měla jít sloupnout jen s minimální námahou.

Náš tip: Nemáte vazelínu a nechce se vám pro ni do lékárny? Pak vyzkoušejte domácí směs z majonézy a octa. Smíchejte čtyři lžíce majonézy a jednu lžíci nejlépe vinného octa. Dobře promíchejte. Směsí potřete postižené místa a nechte působit. Některé samolepky se začnou pouštět už za 3-5 minut, jiným to bude trvat třeba i hodinu. Déle však směs na místě nenechávejte, ocet je přece jenom agresivnější a mohl by nábytek nepěkně poleptat. Samolepku seškrábněte, a povrch nábytku dočistěte mýdlovou vodou a dobře vysušte.

Když to jinak nejde, použijte teplo

Jestliže jste dočetli až sem, musíte mít na nábytku opravdu odolné kousky samolepek. Čert vem nejrůznější dětské dekorace s voděodolným povrchem 😉 I když někdo radí používat teplo jako první (hned po teplé vodě), výše zmíněné postupy zabírají ve větším množství případů. Takže teplo je spíš taková záloha.

Na víc se při něm neobejdete bez fénu, a tedy i elektrické zásuvky, což může být v zahradním altánu často zbytečně komplikované. Princip suchého tepla doslova rozpouští lepidlo, to však na nábytku obvykle zůstane. Nevyhnete se tedy jeho dočištění.

Nastavte fén na střední teplotu a samolepku zahřívejte směrem od kraje ke středu. Pozor, nikdy se k nábytku nepřibližujte více, než na pět centimetrů! Některé typy nátěrů nebo laku by mohlo to teplo poškodit! Po dvou minutách nahřívaní vyzkoušejte, zda se samolepka odlepuje. Postupujte pomalu od kraje a v případě potřeby dohřívejte. Tento postup obvykle vyžaduje značnou dávku trpělivosti.

Pomoci může i technický líh

Seženete ho buď pod tímto názvem nebo pod obchodním označením lihový prostředek. Pracujte s ním opatrně, nechávejte působit krátce a samolepky odlepujte dlouhým, rovnoměrným tahem. Nehodí se na plasty a neošetřené dřevo.

Čím dočistit zbytky lepidla?

Jestliže stále na nábytku zůstaly nějaké stopy, vsaďte na odmašťovač. Nemusí jít o drahý výrobek z obchodu – bohatě postačí ten na nádobí. Příliš ho neřeďte , naopak – nejlépe působí koncentrovaný. A když už všechno ostatní selže, stále je ve hře profesionální odstraňovač lepidel. Sice si připlatíte, ale zato dolů dostanete téměř vše!

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář