Zejména brukvovité rostliny poškozuje květilka zelná, avšak existují i další druhy květilek, které mají mnohem širší a pestřejší záběr zeleniny i okrasných rostlin. Jak je poznáme a jak proti nim bojovat?
Jak květilka zelná vypadá
Květilka zelná (Delia radicum) vypadá jako moucha domácí, ale je štíhlejší. Neškodí však dospělí jedinci, nýbrž larvy. Larvy jsou štíhlé, bílé, bez nohou a dorůstají délky až 8 mm.
Které druhy zeleniny květilka zelná napadá
Květilka zelná napadá zejména brukvovité druhy zeleniny, jako je zelí nebo květák, ale i ředkvičky.
Další druhy květilek
Na zahradě se snadno můžete setkat i s květilkou všežravou (Delia platura), která zřejmě svůj název dostala podle toho, že sežere téměř všechno – od fazolí, hrachu, přes rajčata, okurky až po chřest a cibuli.
Jaké škody květilka způsobuje
Larvy se líhnou ve třech generacích, přičemž první generace poškozuje zejména kořeny, a to v květnu. Následkem bývá, že rostlina chřadne, až uhyne. Larvy druhé a třetí generace (červen a září) kromě kořenů poškozují i nadzemní části rostlin.
Přezimování
Květilka přezimuje v půdě ve formě kukel. Výhodou současného suchého a teplého počasí je to, že se výskyt květilek postupně aspoň trochu omezuje.
Jak se chránit proti tomuto škůdci
Hodí se dodržovat preventivní opatření, např. nesázet brukvovité po sobě, sázet je co nejdále od loňského pěstování, důkladně ničit všechny zbytky rostlin. Možné je použít kolem záhonů výsadbu květáku, který je pro květilku nejatraktivnější, a tím se zabrání napadení dalších rostlin. V případě masivního napadení pak použijte povolené insekticidy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz