kvetilka

Květilka zelná a další druhy květilek. Poškozují zejména brukvovité rostliny

Zejména brukvovité rostliny poškozuje květilka zelná, avšak existují i další druhy květilek, které mají mnohem širší a pestřejší záběr zeleniny i okrasných rostlin. Jak je poznáme a jak proti nim bojovat?

Jak květilka zelná vypadá

Květilka zelná (Delia radicum) vypadá jako moucha domácí, ale je štíhlejší. Neškodí však dospělí jedinci, nýbrž larvy. Larvy jsou štíhlé, bílé, bez nohou a dorůstají délky až 8 mm.

Které druhy zeleniny květilka zelná napadá

Květilka zelná napadá zejména brukvovité druhy zeleniny, jako je zelí nebo květák, ale i ředkvičky.

Další druhy květilek

Na zahradě se snadno můžete setkat i s květilkou všežravou (Delia platura), která zřejmě svůj název dostala podle toho, že sežere téměř všechno – od fazolí, hrachu, přes rajčata, okurky až po chřest a cibuli.

kvetilka zelna - Květilka zelná a další druhy květilek. Poškozují zejména brukvovité rostliny

Zdroj foto: commons.wikimedia.org  Květilka zelná

Jaké škody květilka způsobuje

Larvy se líhnou ve třech generacích, přičemž první generace poškozuje zejména kořeny, a to v květnu. Následkem bývá, že rostlina chřadne, až uhyne. Larvy druhé a třetí generace (červen a září) kromě kořenů poškozují i nadzemní části rostlin.

Přezimování

Květilka přezimuje v půdě ve formě kukel. Výhodou současného suchého a teplého počasí je to, že se výskyt květilek postupně aspoň trochu omezuje.

Jak se chránit proti tomuto škůdci

Hodí se dodržovat preventivní opatření, např. nesázet brukvovité po sobě, sázet je co nejdále od loňského pěstování, důkladně ničit všechny zbytky rostlin. Možné je použít kolem záhonů výsadbu květáku, který je pro květilku nejatraktivnější, a tím se zabrání napadení dalších rostlin. V případě masivního napadení pak použijte povolené insekticidy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář