zelenina

Nejčastější choroby u zeleniny, jak jim předcházet a jak je řešit

Nejen škůdci mohou zlikvidovat naši úrodu. Mezi velmi časté nepřátele naší zeleniny a ovoce patří i různé choroby. Dobrou zprávou je, že většině z nich se dá předcházet vhodnými opatřeními a ty ostatní můžeme likvidovat povolenými přípravky a postřiky.

Bakteriální skvrnitost okurek

U okurek pěstovaných na volném pozemku /nikoliv ve skleníku/ se asi nejčastěji setkáme s bakteriální skvrnitostí. Poznáme ji podle průhledných, později hnědých skvrn na listech, přičemž za vlhkého počasí jsou na spodní straně listů kapky slizu, které obsahují bakterie. Dochází ke znetvoření plodů. K prevenci této choroby patří nevysazovat okurky na stejné místo jako v předchozím roce. Při výskytu choroby je nutný postřik měďnatým přípravkem (např. Kuprikol) a důsledné ničení napadených rostlin.

Nádorovitost brukvovitých

Choroba se objevuje u všech brukvovitých zelenin (kapusta, kedluben) a vytváří hlízovité nádory na kořenech. Na povrchu je známkou této choroby, že se listy zbarvují do modrošeda a vadnou. Prevencí je nepěstovat brukvovité na stejném místě několik let po sobě. Dobré je také dostatečně vápnit půdu. Všechnu napadenou zeleninu zlikvidovat a pečlivě vybrat všechny kořeny i košťály a spálit je. Také je možné půdu před výsadbou ošetřit preventivně fungicidem.

Padání klíčních rostlin u sazenic košťálovin

Tuto chorobu způsobuje houba z rodu Pythium. Rostliny na záhoně padají, protože kořenový krček je černý. Prevencí je vyvarovat se vysoké půdní vlhkosti a mořit osivo. Také je možné půdu preventivně ošetřit fungicidem.

Padlí okurkové

Podle názvu by se mohlo zdát, že choroba postihuje jen okurky, ale můžete se s ní setkat i na černém kořenu. Je charakteristická šedobílými moučnatými skvrnami na listech, které se později slévají dohromady, až pokryjí celý list. Rostliny je třeba opakovaně stříkat organickými fungicidy, např. smáčitelnou sírou.

Sněť cibulová

Je asi nejhorší choroba, která může napadnout cibuli. Poznáme ji podle toho, že se listy zbarví do modrozelena. Cibulky černají a praskají. Celé rostliny odumírají. Prevencí je nepěstovat cibuli alespoň 4 roky na jednom místě. Vhodné je také namořit navlhčené osivo. Pokud se však choroba na vaší zahradě přesto vyskytne, nesmí se na pozemku 5–10 let pěstovat žádná cibule.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář