Jen málokdo z nás má zahradu členěnou na přesně stanovené zóny. Snadno se tedy může stát, že se náš trvalkový záhon ocitne pod pokrývkou z opadaného listnáče. Na podzim se k jejímu odstranění zpravidla nemáme – proč také, když vrstva listí chrání cenné rostliny před nevlídným zimním počasím?
Ovšem na jaře už je situace docela jiná. Zpola zetlelé listí se ovšem odstraňuje mnohem hůře, řada lidí si proto s jeho úklidem poradí už na podzim, kdy ho zároveň nahradí chvojím. Ale není tento krok zcela zbytečný? Pojďme se podívat na to, jak to vlastně s úklidem běžného zahradního listí je.
Listí okrasných ani ovocných stromů nevadí
Nezáleží na tom, pod jakým druhem dřevin své trvalky pěstujete. Tyhle nečekané zásoby „rostlinné hmoty shůry“ jim totiž nijak nevadí. Z hlediska péče o trvalky je proto odpověď na nadnesenou otázku jasná – žádné listí nikam uklízet nemusíte.
Podrostové trvalky totiž v zimě perfektně ochrání proti mrazům (a to i proti obávaným holomrazům) a jakmile se začne rozkládat, přispěje k vytvoření žádoucí humózní vrstvy na povrchu půdy. A jistě nemusíme připomínat, že i ona bylinným druhům na zahradě velmi prospívá.
Náš tip: Výjimku tvoří jen listí ořešákové. To většina odborníků přece jen odstraňovat doporučuje. Může totiž časem zeminu přesytit látkami, které by rostlinám v růstu naopak bránily.
Listí neodstraňujte, jen ho jemně odhrňte
Vůbec tedy není třeba vrhat se mezi trvalkové podrosty s hráběmi – a to ani na podzim, ani na jaře. Jen si dobře pohlídejte, kdy začnou vaše trvalky rašit. Tehdy vrstvu listí přímo na povrchu trsů trochu rozhrňte. Odstraněné listí pak rozházejte okolo nich – velmi brzy se samo rozloží.
Může ponechané listí ohrozit úrodu ovoce?
Zatím jsme se na odstraňování listí dívali jen z pohledu květinového nadšence. Ovšem své k tomu mají co říci i pěstitelé ovoce. Ti naopak odstraňování starých listů doporučují. A to z jednoduchého důvodu: právě v nich totiž mohou přežívat spory hub nebo nižší stádia obávaných škůdců. A jakmile se na jaře oteplí, opět ožijí, aby pokračovali ve svém zkázonosném tažení na vaši úrodu.
Ve skutečnosti není všechno tak horké, jak se povídá. Abyste škůdce eliminovali opravdu důsledně, museli byste se věnovat nejenom pečlivému úklidu celé své zahrádky, ale také s tímtéž pomoci sousedům v okolí. Jedině tak byste si likvidaci škůdců a hub takříkajíc pojistili. Takže pokud v minulosti vaše stromy netrpěly nějakým silným poškozením od škůdců nebo atakou nemoci, opravdu není nutné to s odstraňováním listí nijak přehánět.
K žádoucímu efektu by byla nutná koordinace většiny zahrádkářů v širokém okolí. A něco takového je k vidění u nás bohužel jen velmi zřídka.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz