Processed with VSCO with l preset

Domácí ibišek na zahradě a proč znovu vykvete až doma

Domácí ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) je krásná rostlina s velkými a výraznými květy, který můžete letnit v nádobě nebo venku na zahradě. Je to nutné, pokud se chcete dočkat květů, protože doma mu nikdy nemůžete poskytnout tolik slunce.

Stanoviště pro letnění                                                                                       

Domácí ibišek miluje slunce. Vyberte místo na zahradě, kde bude dostávat minimálně 6–8 hodin slunečního světla denně. Místo by mělo být chráněno před silnými větry, zejména pokud máte rostlinu v nádobě, větrem se totiž nejvíce poškozují listy, a tak by se vám mohlo stát, že listy ibišku nejprve opadají, pak mu narostou nové, ale již mu nezbude síla na vykvetení.

Příprava nádoby

Ibišek můžete letnit v nádobě, ve které normálně roste doma. Můžete jej však také přesadit do nového substrátu, anebo – pokud to velikost rostliny nedovoluje, pak jenom přidat nový substrát na povrch starého. Můžete také přidat kompost nebo jiné organické hnojivo pro zlepšení půdní struktury.

Zálivka je důležitá

Ibišek má rád vlhkou půdu, ale nesmí být přemokřená. Ujistěte se tedy, že zeminu udržujete stále vlhkou, avšak zároveň se vyvarujte stojaté vody v nádobě nebo i v podmisce. V horkých dnech bude potřeba zalévat častěji.

hibiscus - Domácí ibišek na zahradě a proč znovu vykvete až doma

Zdroj foto: envato

Hnojení

Během letního období bude ibišek potřebovat pravidelné hnojení. Použijte rovnovážné hnojivo pro kvetoucí rostliny a aplikujte ho podle pokynů na obalu. Můžete také použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu, což podpoří kvetení.

Řez bývá nutný

Pravidelný řez pomůže udržet ibišek kompaktní a podporuje růst nových květů. Odstraňujte uschlé nebo poškozené větve a mladé výhonky zkracujte na jedno očko (jeden pupen). Tyto výhony pak můžete použít jako řízky k množení rostliny – stačí je dát na čas do vody nebo vlhkého substrátu, a jakmile zakoření, zasadit je do nové nádoby.

Škůdci a choroby

Jediné, co může ibišek venku na rozdíl od domácího prostředí poškodit, jsou různí škůdci nebo choroby, na které není zvyklý, a tudíž není ani odolný. Nejčastěji jsou to mšice, molice a z chorob pak plísně, pokud je velmi deštivé počasí. Kontrolujte rostlinu na příznaky škůdců a chorob a v případě potřeby ihned zasáhněte. Některé škůdce můžete ničit mechanicky nebo domácími postřiky (mýdlovou vodou), na choroby bude potřeba použít schválené fungicidy.

Přenesení zpět do bytu/domu

Jakmile se bude teplota venku snižovat, a to mnohem dříve, než budou hrozit přízemní mrazíky, dejte rostlinu zpět domů. Bývá to kolem přelomu září a října. Budete překvapeni, jak rostlina doma ožije a vykvete. (Někdy se daří, že první květy vykvetou již venku, ale další poupata potom rozkvétají postupně doma, protože je na domácí klima zvyklý a vrátí se do původního prostředí, často kvete až do Vánoc). Zvadlé květy odstraňujte, ať se rostlina zbytečně nevysiluje tvorbou plodů.

Zdroje: vlastní pěstování autorky, www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.idnes.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

12 + 5 =