foliovník jahody

Ochrana vaší zahrady – zahradní textilie a folie

Speciální zahradní textilie a folie využijete všude tam, kde potřebujete urychlit růst, zabránit růstu plevelu a vlhkosti, oddělit plochy, zakrýt rostliny před chladem. Každý, kdo má zahrádku, čas od času tyto problémy řeší.

Vybrat si můžete z různých druhů, je jich k dostání opravdu hodně, liší se svými vlastnostmi a také použitím. Textilie jsou tkané a netkané, mohou se lišit také barvou. Vybrat můžete z různých šířek a gramáží. Setkat se můžete s textiliemi v rolích, ale také různých balíčcích.

Bílá netkaná textilie je nejtenčí, používá se hlavně jako ochrana před škůdci, ptáky nebo nepřízni počasí. Na podzim ji použijeme jako ochranu citlivých rostlin, na jaře poskytne úkryt rašícím výhonům před přízemními mrazíky. Bílá textilie snese i vydatné srážky, není drahá, ale má omezenu životnost. Důležité také je, ji náležitě upevnit, aby ji neodfouknul vítr. Bílá textilie odráží světlo.textilie zahrada 3 - Ochrana vaší zahrady – zahradní textilie a folie

Textilie určená k mulčování – může být tkaná a netkaná, má černý odstín, vyrábí se z umělých vláken. Díky své černé barvě pohlcuje sluneční záření, dále zabraňuje odpařování vody, chrání před růstem plevelů. Využití je hlavně při pěstování salátů a jahod, své uplatnění ale najde i jako podklad pod vrstvu mulčovací kůry.

Ekotextilie je vyrobena z kompostované biomasy. Různými vlivy se v horizontu tří až pěti let na záhonech rozloží. Jako bonus je rozložená ekotextilie zdrojem živin pro rostliny. Je ekologickou variantou běžných mulčovacích textilií.

Geotextilie jsou oproti zahradním textiliím silnější, využívají se do staveb na zahradě. Vyrovnávají nerovnosti pod poslední vrstvou zahradního chodníčku, používají se pod bazény, jako ochrana kabelů a potrubí. Je vhodná i pod dětský písek, aby nedošlo ke smíchání se zeminou. Lze s nimi upravovat i svah, odolávají plísním, bakteriím a chemikáliím. Geotextilie je důležitá tam, kde je zapotřebí spolehlivě oddělit dvě vrstvy od sebe. Je odolná v tahu, může být tkaná, netkaná nebo pletená.

Folietextilie zahrada - Ochrana vaší zahrady – zahradní textilie a folie

Brání prorůstání plevelu, zadržuje vlhkost v půdě, plody díky ní neleží na půdě a jsou tak čisté. Černé folie půdu prohřívají a zvyšuje se tak výnos. Naopak bílá půdu chladí. S folií se zakrývají pařeniště a staví se z ní fóliovník. Používá se velmi často k pěstování jahod. Používání fólií je jednoduché a finančně nenáročné. Fólie jsou dobře tvarovatelné. Poohlédněte se po kvalitnějších fóliích, můžete je potom používat opakovaně.

Kdo by přece jen chtěl působit na zahrádce ekologicky, mulčování lze nahradit slámou nebo posekanou trávou a dalšími přírodními zbytky. Záhony ohraničte popelem ze dřeva, aby nelákaly slimáky.

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář