majoránka

Proč se majoránce na vaší zahradě nedaří?

Zahradnické příručky jí pasují do role nenáročné zelené krásky, ale vaše zkušenosti mnohdy hovoří jinak. Proč tomu tak je, a jak si letos majoránku na zahrádce vypěstovat se vší parádou? Ukážeme vám seznam nejčastějších chyb.

Vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, hořčík, draslík, mangan – to je jen malá ochutnávka živin, které v majoránce najdete. Koneckonců, v lidovém léčitelství se už odpradávna používá proti škrábání v krku a kašli (ve starých bylinářích ji můžete najít pod označením plevky). Rozhodně se tedy vyplatí se o její pěstování alespoň pokusit.

Hnůj majoránce škodí

Chcete-li opravdu silnou a aromatickou nať, pak se bude majoránce nejlépe dařit v teplé půdě, bohaté na humus a živiny. Ovšem hnojíte-li chlévskou mrvou, zpomalte. Citlivým kořenům majoránky přímé hnojení nesvědčí. Pokud proběhlo hnojení dříve než před dvěma roky, vysijte pro jistotu bylinky raději do truhlíku. Ideální je do půdy či výsevního substrátu pečlivě zapracovat dobře vyzrálý kompost.

Kdy vysévat majoránku? Neuspěchejte to

Chcete-li si dopřát voňavé větvičky na kuchyňském parapetu, klidně se o výsev pokuste už v březnu. Do teplého skleníku mohou přijít v dubnu a přímo ven až po zmrzlých. Postup je vždy stejný – nasypte semínka na povrch substrátu, lehce přitlačte a zavlažte.

Řádky na záhonu by měly být od sebe vzdáleny 30 až 40 cm, do květináče (o průměru asi 15 cm) se vejde 3 až 5 rostlinek. A nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Origanum majorana e1551606667818 - Proč se majoránce na vaší zahradě nedaří?

Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Kdy a jak sklízet

Nať seřezávejte ještě předtím, než plně vykvete, stihnete to 2-3x za sezónu. A právě tady se často ukrývá chyba. Rostlinka nesnáší postupné odtrhávání větviček, mnohem raději budou za důkladně seříznutí asi 2 cm nad zem. Když je dobře zavlažíte, znovu rychle obrazí a udrží se v dobré kondici až do podzimu. Poslední sklizeň proveďte v září, aby stihla majoránka dostatečně zregenerovat. Na zimu ji pak přikryjte chvojím, ochrání ji před mrazem.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít