dvouzubec nici

Dvouzubec – plevel, okrasná rostlina i léčivá bylinka

Zajímavou rostlinou našich zahrad i luk je dvouzubec. Tento rod má několik druhů a můžete jej pěstovat jako okrasnou rostlinu i léčivou bylinku zároveň. Mnoho z nás ji bohužel stále považuje za plevel, a to zcela neoprávněně.

Odkud pochází

Dvouzubec roste velmi rozšířeně v mírném, subtropickém i tropickém pásu. U nás se nejčastěji setkáme s dvouzubcem trojdílným, paprsčitým nebo nicím, částečně i se zavlečenými druhy, jako jsou dvouzubec černoplodý, hnědožlutý a chlupatý.

dvouzubec trojdilny - Dvouzubec – plevel, okrasná rostlina i léčivá bylinka

Zdroj foto: H. Zell, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                     Dvouzubec trojdílný 

Dvouzubec trojdílný

Je jednoletá rostlina vysoká až 60 cm, lodyhu má nápadně červeno-hnědou a zelené vstřícné listy, květy jsou trubkovité a kvetou do července do října. Plodem je nažka. Je obecně považován za plevel, protože silně a rychle zapleveluje neobdělávané pozemky. Má však i léčivé účinky, kdysi se používal při léčbě úplavice, nyní jako potopudný, močopudný prostředek a prostředek při nemocech kůže.

Dvouzubec paprsčitý

Je naproti tomu jednoletá rostlina vysoká od 20 do 80 cm, lodyha zeleno-žlutá, květy jsou žluté až hnědožluté, nažky s ostny, které se zachytávají na oděvu, roste nejčastěji u rybníků nebo jiných zdrojů vody, popřípadě na dně vypuštěných rybníků.

Dvouzubec nicí

Je poslední z našich původních dvouzubců. Rovněž patří mezi léčivé bylinky, působí potopudně, močopudně, jako antirevmatikum, pomáhá s poruchami metabolismu, léčí lupénku i ekzémy, listy se mohou použít na popáleniny a spáleniny.

Jen některé kultivary dvouzubců jsou vhodné pro pěstování na záhonech či v truhlících, protože jsou převislé či popínavé. Většina z nich je vyšlechtěna z dvouzubce nicího, menší varianty jsou vhodnou náhražkou jiřinek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít