guava

Guava (kvajáva) a její zdravotní přínosy

Guava je sladké a chutné ovoce kultivované v tropickém podnebí. U nás ho najdeme také pod názvem kvajáva. Toto sezónní ovoce, vědecky známé jako Psidium guajava, je kulatého nebo hruškovitého tvaru a je světle zelené, žluté nebo hnědé. Má bílou nebo kaštanovou dužinu v závislosti na tom, o jaký druh se jedná. Má malá tvrdá semena obalená měkkou sladkou buničinou.

Guava pochází z Mexika nebo Střední Ameriky. V současné době je velmi oblíbená v asijských zemích a je stále více dostupná.

Nutriční informace

Toto oblíbené ovoce je zdrojem živin. Guava je dobrý zdroj energie, vlákniny a vitaminů, jako je vitamín A, vitamín C, niacin, vitamín B6, folát, thiamin a riboflavin. Obsahuje také důležité minerály jako vápník, fosfor, hořčík, železo a draslík.

Zdravotní přínosy guavy

Prevence rakoviny

Guava má schopnost inhibovat růst a metastáz rakovinných buněk. Tento pozitivní vliv je především na rakovinu prostaty, prsu a ústní dutiny. Guavy jsou také bohaté na lykopen, mocný antioxidant, který může snížit riziko rakoviny prostaty. Stejný antioxidant také ukázal svou účinnost při inhibici růstu buněk rakoviny prsu, ačkoli na podporu tohoto nálezu je třeba provést další testy.

Antioxidační vlastnosti

Přírodní vysoký obsah vitaminu C, který je čtyřikrát vyšší než obsah nacházející se v pomerančích, pomáhá posílit imunitní systém. Antioxidanty jsou hlavní linie obrany proti proliferaci volných radikálů v těle, které jsou jednou z hlavních příčin vážných stavů, jako je rakovina a srdeční onemocnění.

Kontrola diabetes

Konzumace guavy může také pomoci pacientům trpícími cukrovkou. Obsažená vysoká hladina vlákniny pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. Studie ukázaly, že její konzumace může zabránit vzniku cukrovky typu 2.

Zlepšení zraku

Guava je extrémně dobrým zdrojem vitamínu A, který posiluje zdraví očí. Pomáhá chránit buňky v očích a může také zamezit zhoršení zraku.

Regulace krevního tlaku

Guava pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tím udržuje plynulost krve a snižuje krevní tlak. Studie ukázaly, že potraviny, které postrádají vlákninu (jako je rafinovaná mouka), zvyšují krevní tlak. Toto ovoce, které je velmi bohaté na vlákninu, pomáhá snižovat krevní tlak.

Zlepšení zdraví štítné žlázy

Guava je dobrý zdroj mědi, která je důležitá pro regulaci metabolismu tím, že pomáhá řídit produkci hormonů a absorpci.

guava - Guava (kvajáva) a její zdravotní přínosy

Eliminace průjmu a úplavice

Guava má adstringentní vlastnosti, které pomáhají léčit řadu poruch zažívacího traktu, jako je průjem a úplavice. Tyto adstringenty jsou alkalické povahy a mají dezinfekční a antibakteriální vlastnosti, čímž napomáhají vyléčení průjmu tím, že brání mikrobiálnímu růstu a odstraňují extra hlen ze střev. Navíc další živiny v guavě, jako je vitamin C, karotenoidy a draslík, posilují trávicí systém a současně jej dezinfikují.

Zmírnění zácpy

Guava je jedním z nejbohatších zdrojů vlákniny mezi plody a její semena slouží jako vynikající laxativa. Tyto dva vlastnosti guavy pomáhají při vytváření zdravých střevních pohybů, pomáhají zadržovat vodu v těle a důkladně čistí střeva. Říká se, že zácpa samotná může vést k 72 různým typům onemocnění, takže jakákoli pomoc při zácpě je prospěšná. Vaše celkové zdraví je nepopiratelně ovlivněno správným trávením, a co je důležitější, správným vylučováním. Pravidelná konzumace guavy může zajistit obojí.

Zlepšení zdraví mozku

Dalším obrovským přínosem guavy je přítomnost vitaminu B3 a B6. Vitamin B3 (také známý jako niacin) může zvýšit průtok krve a stimulovat kognitivní funkci, zatímco vitamin B6 je skvělou živinou pro funkci mozku a nervů.

Léčba kašle a nachlazení

Guava pomáhá zmírnit kašel a nachlazení tím, že snižuje hlen, dezinfikuje dýchací cesty, hrdlo a plíce a inhibuje mikrobiální aktivitu s jejími adstringentními vlastnostmi. Guava je jeden z nejbohatších zdrojů vitaminu C a železa mezi ovocem.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář