Zkuste se zaměřit na to, kolik času na zahradě věnujete vytrhávání plevele. Nejen, že se jedná o úmornou práci, ze které nás bolí záda, navíc je to ještě práce tak trochu zbytečná – vždyť tito vetřelci se za krátký čas opět vrátí a znovu je třeba se jich zbavovat. Existují ale určité triky, s jejichž pomocí se můžete plevele zbavit efektivněji. Díky následujícím strategiím a lepšímu porozumění plevelu budete mít více času vychutnat si svou dobře upravenou zahradu.
1. „Spící“ plevel nechte být
Každý čtvereční centimetr vaší zahrady obsahuje semena plevele. Avšak pouze ten plevel, který se nachází v horní části půdy, získá dostatek světla, aby začal klíčit. Kopání a kultivace půdy přináší skrytá semena plevelů na povrch, takže předpokládejme, že semena plevelů jsou připravena ke klíčení. Proto kopejte pouze tu část zahrady, kterou potřebujete a narušené místo se snažte okamžitě zachránit mulčováním nebo jinými rostlinami.
U trávníků minimalizujte narušení půdy pomocí ostrého nože s úzkým ostřím, kterým můžete vyřezat kořeny pampelišek a jiných plevelů. Semena plevelů mohou spát velmi dlouhou dobu, tak je zbytečně neprobuďte.
2. Mulčování
Výhody mulčování jsou hned několikeré – udržují vlhkost a potřebnou teplotu v půdě a současně také zamezují tomu, aby se ke spícím semínkům plevele dostalo světlo. Organické mulče mohou hostit různé prospěšné organismy, které se semeny plevele mohou živit.
Časem se ale může stát, že se mulčovací vrstva ztenčí a plevelu se podaří vyklíčit. Proto je nutné pravidelně přidávat mulč tak, aby se držel alespoň 5 cm hluboko (avšak více než 7 cm může půdu zbavit kyslíku). V každém případě můžete růstu plevele zabránit tak, že pokryjete povrch půdy něčím, co bude bránit přístupu světla – například karton, noviny, biodegradabilní látka aj.
3. Vytáhněte za vlhka, za sucha použijte motyku
Je to stará dobrá rada, která se týká zbavování se plevele z půdy. Po dešti bude snadnější vzít si rukavice a plevel vytahovat jeden po druhém. Hodit se vám může také příborová vidlička, která vám pomůže poradit si s houževnatějším plevelem, jako je pampeliška. Pokud je sucho, vytahovat za pomocí rukavic nebude stačit, protože tak odtrhnete pouze nadzemní část plevele. Použijte proto motyku, nebo nůž v mulčovaných prostorách.
Co s vytrhaným plevelem? Nejlepším místem pro vytrhaný plevel je kompost, pokud je plevel bez semene. Avšak většina plevele stále ještě semena obsahují. Oddělování semen od plevelů je nepraktické a zdlouhavé. Můžete je ale spálit ve svém kompostu tak, že dosáhnete vyšší teploty v kompostu. To vyžaduje přesné míchání materiálů.
4. Odřežte alespoň vrchol plevele
Když už se nemůžete zbavit plevele celého, odřežte alespoň jeho nadzemní části. Je jisté, že plevel opět doroste, ale vy máte alespoň několik týdnů, než se tak stane. Řezání vrcholků trvalých plevelů, jako je svlačec, snižuje jejich opětovný výskyt a nutí je využívat zásoby živin z kořenů, čímž se omezuje jejich šíření.
5. Minimalizujte mezery mezi rostlinami
Uzavřením rozestupů mezi jednotlivými rostlinami utlumíte také vznikající plevel, protože tím vlastně stíníte půdě. Snažte se tedy co nejvíce minimalizovat mezery mezi rostlinami, které jsou příznivé pro plevelné rostliny, a to tak, že se pustíte do hromadné výsadby. Obvykle se můžete od doporučeného odstupu odlišit až o 25 %.
Doporučení týkající se rozestupů jsou založeny na předpokladu, že sousedící se rostliny se sotva dotýkají, když dosáhnou své maximální velikosti. U rostlin, které jsou náchylné k listovým chorobám, jako je Monarda didyma a Phlox paniculata, tyto rozestupy dodržujte.
6. Zalévejte rostliny, které chcete, ne plevel, který máte
Plevel můžete kontrolovat tak, že zalijete pouze kořeny vámi pěstěných rostlin. Pro tento účel se hodí odkapávací hadice pod vrstvou mulče, které účinně zavlažují rostliny pouze tam, kde je to potřeba. Ve většině klimatických podmínek takové hadice zbavují plevel vody a snižují tím jeho klíčivost o 50 až 70 %. Dávejte pozor na výskyt hluboce zakořeněných trvalých plevelů, jako je svlačec nebo šáchor. Pokud jim poskytnete výhody kapajícího zavlažování, mohou se bleskově rozrůst.
Zahrada bez plevele
Všechny tyto strategie pracují s obohacováním půdy o organickou hmotu. Vědci si nejsou jisti, proč tomu tak je, ale čím více kompostu nebo organické hmoty v půdě, tím méně plevel klíčí. Jedna teorie zní, že když je půda zdravá a dobře živená, semena plevele mají pocit, že jich není v zahradě potřeba a je méně pravděpodobné, že se objeví.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz