jatropha

Jatrofa: Seznamte se s netypickou pokojovou rostlinou

Znáte tuto impozantní krásku pocházející z Ameriky? Čím je jatropha natolik pozoruhodná, že stojí za pozornost? Jaké podmínky je třeba zajistit, pokud byste se rozhodli pro pořízení a pěstování této pokojovky?

Jatrofa (Jatropha podagrica) je zvláštní a nádherná zároveň. K nám se dostala v 80. letech 20. století. Tehdy upoutala náležitou pozornost, byť to bylo způsobeno také doslova slabou nabídkou sortimentu v kamenných prodejnách květinářství. Dnes je mnohdy problém se orientovat v pestré škále a vybrat si, nicméně jatrofa si i nyní zaslouží pozornost. Jakmile jatrofa vykvete, rázem se stává nepřehlédnutelnou a doslova vás uhrane.

Žádaný sukulent

Zajímavá rostlina, která je odolná a poměrně nenáročná. V případě většího exempláře působí velice exoticky. Typický je lahvový kmínek, který přes zimu bývá holý. Na jaře ovšem začíná obrůstat širokými laločnatými listy s delším řapíkem, které mohou být až třicet centimetrů široké. Na dlouhých stoncích se vytváří koruna drobných červených či oranžových květů. Rostlina kvete na jaře a květy vydrží na rostlině po většinu roku.

jatrofa - Jatrofa: Seznamte se s netypickou pokojovou rostlinou

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jak je to s podmínkami ohledně substrátu, zálivky a hnojení?

Ideální je pro rostlinu světlé a slunné (ne však přímé letní slunce) místo v interiéru s pokojovou teplotou, tj. okolo 20 až 26 °C, přes zimu tak nejlépe mezi 10 až 15 °C. Rostlině nečiní problém suchý vzduch. Co se týče substrátu, tak je dobré zvolit s přihlédnutím na původ rostliny, zeminu s přídavkem rašeliny, možné je namíchat jemnější rašelinu s pískem a kompostovkou. Olistěnou rostlinu je zapotřebí pravidelně zalévat, ale zároveň hlídat, aby kořeny nestály ve vodě. Mladší rostlinu můžete zalévat i častěji. V případě přesušení jatrofa může shodit listy dříve i v době vegetace. V době vegetace stačí hnojit jednou za tři týdny a použít hnojivo na kaktusy. Jakmile jatrofa začne na podzim shazovat listy, tak téměř není třeba zalévat a to do té doby, než začne opět rašit.

Při správné péči se jedná o vytrvalou rostlinu. Jelikož není mrazuvzdorná, je vhodná pro pěstování pouze v interiéru.

Na co si dát pozor?

Je nevídané, ale je to tak, pokud je rostlina po celý rok pěstována v interiéru, kde je teplo, tak sice na podzim ztratí listy a přestane růst, ale nepřestane kvést. Ano, zcela bez problému pokvete i přes zimu. Jakmile má teplo, je nejvíce spokojená a dává to svým krásným květenstvím viditelně najevo.

Rostlina je nazývána coby projímavý ořech. Jde o to, že je jedovatá. Je třeba si opravdu dávat pozor na potřísněné prsty i náčiní, se kterým pracujete při přesazování apod. Z tohoto důvodu musí být rostlina i mimo dosah dětí a domácích zvířat. Pokud však toto dodržíte, jedná se vskutku o živý skvost do bytu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít