hroznovec

Hroznovec hroznatý: Keř, který na jaře poutá květy, v zimě plody

Hroznovec je keř, který se řádí k nejvíce kvetoucím druhům. Je to úchvatný keř, který poutá pozornost opravdu hojným květenstvím. Na podzim se na něm objevují plody – tobolky, které zůstávají i přes zimu.

Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) je poměrně vysoký keř, dorůstající 2 m – 4 m. Stejný růst má i do šířky, proto je třeba mu poskytnout dostatek místa.  Jedná se o velmi krásný a nenáročný keř. Roste trychtýřovitě, hlavní výhony rostou vzpřímeně, bohatě větvené konce se sklánějí k zemi. Hroznovec se řadí do čeledi růžovitých.

Ke konci jara ho zdobí středně velké, sněhově bílé květy, velikosti 2 – 3 cm. Květy mají pět okvětních plátků a jsou uspořádány do bohatě kvetoucích hroznů. Jsou trochu podobné jasmínu, ale nevydávají žádnou vůni. Během kvetení je keř doslova zahalen v záplavě květů.

Listy jsou 7 cm velké a objevují se poměrně brzy zjara. Na podzim se listy vybarvují do žluta a opadávají. Plodem jsou tobolky, které zůstávají na keři po celou zimu.

hroznovec kvet - Hroznovec hroznatý: Keř, který na jaře poutá květy, v zimě plody

Hroznovec má původ v Turkmenistánu a Číně. U nás se pěstují tyto čtyři druhy:

Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa)

Hroznovec pilovitý (Exochorda serratifolia)

Hroznovec Giraldův (Exochorda Giraldi)

Hroznovec Korolkovův (Exochorda Korolkowii)

Oblíbené jsou i hybridy: Exochorda x Macrantha ´The Bride´ a Exochorda racemosa ´Niagara´.

Jak hroznovec pěstovat

Keř je poměrně rozložitý, proto je třeba dostatek prostoru. Vysazuje se na podzim nebo na jaře. Jednodušší je koupit již předpěstovanou sazeničku a vysadit ho s kořenovým balem nebo prosto – kořenný.

Ideální je slunné až polo – slunné stanoviště, ve stínu by tolik nenakvétal. Půda mu vyhovuje kyprá, dobře propustná s dostatkem živin a neutrální reakcí. Daří se mu ve vlhčí a nevysychavé půdě.

Hroznovec lze vypěstovat i ze semen. Ty se zasejí do substrátu plného živin a nechají se klíčit při pokojové teplotě. Semínka klíčí minimálně 3 týdny, na trvalé stanoviště se hroznovec umísťuje, až dosáhne velikosti přibližně 40 cm.

Keř roste pomalu, ale hustě, již brzy na jaře mu raší nové šlahouny a v období květen – červen už jej zdobí rozkvetlé hrozny. Hroznovec není vhodný k řezu, rozvětvuje se z koncových výhonů.

V období sucha uvítá zálivku, je mrazuvzdorný.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít