kosmatec

Kosmatec je nevšední letnička. Hodí se na balkon a je nenáročný

Balkony v létě většinou zdobí begonie, muškáty, petůnie a další známé letničky. Vyzkoušejte i méně tradiční balkonové rostliny, jako například kosmatec, který rozzáří váš balkon a nevyžaduje velkou péči.

Kosmatec je nízká rostlina, podobná sukulentům, která potřebuje sucho, proto je ideální tam, kde potřebujete osadit suchá místa. Pochází z jižní Afriky, kde roste na suchých stanovištích a skalách. Má lehce dužnaté listy a stonky, ze kterých vyrůstají zářivé květy, podobné sedmikráskám. Květy vám ve spojení s balkonovým nábytkem zajistí příjemnou atmosféru na balkóně po celé léto, rostlina vydrží dokonce i bez zalévání, s minimem péče.

Jak kosmatec pěstovat

Kosmatec potřebuje plné slunce, ve stínu nebo za mračného počasí se květy nerozvinou. Rostlinu lze koupit jako sazenici nebo pěstovat ze semínek. V březnu vysejte semena do pařeniště, jakmile vyrostou semenáčky, výrazně omezte zálivku, jinak uhnije. Na venkovní stanoviště se vysazuje až koncem května. Semena lze vysévat i na záhon, ale lepší je si kosmatec předpěstovat. Na jaře seženete sazeničky běžně v zahradnictví.

Rostlina má ráda propustnou, písčitou půdu, sucho a nehnojí se. Zálivka by měla být jen velmi mírná, nesnese přemokření, proto je ideální pro ty, kteří zapomínají na zalévání. Pokud dodržíte základní podmínky, budete se těšit z květů celé léto.

Druhy kosmatců

Kosmatec krystalový (Mesembryantheum crystallinum) vznikl křížením kulturních rostlin, jeho původ je v Africe, kde dorůstá až 80 cm. V našich podmínkách se příliš nepěstuje, nemá tak pěkné květy jako vyšlechtěné kultivary.

Kosmatec sedmikráskový (Dorotheanthus bellidiformis) je často pěstovaný druh, který se hodí na balkon do truhlíků. Dorůstá výšky přibližně 20 cm, jeho květy jsou krásně barevné. Vyžaduje plné slunce a omezenou zálivku.

Kosmatec Delosperma cooperi je velmi oblíbený pro dlouhou dobu květu. Má červeno – fialovou barvu, je mrazuvzdorný, ale je lepší ho na zimu přikrýt. Hodí se do skalek, na jižní stranu.

Kosmatec Delosperma nubigenum je odolný druh, který se hodí do skalek. Kvete krásně žlutě, má rád slunce a písčitou půdu. Často se využívá jako půdopokryvná rostlina.

Kosmatec Delosperma congestum se využívá do skalek nebo také do různých kamenných nádob a kamenných prohlubní. Má také rád sucho, na zimu je lepší ho přikrýt. Kvete hustými, žlutými květy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář