koukol

Koukol polní, dříve plevel, dnes okrasná rostlina

Dříve byl koukol plevel, dnes se na polích už téměř nevyskytuje. V současnosti se pěstuje jako jednoletá, okrasná rostlina. Ve volné přírodě ho už téměř nenajdete, můžete si jej ale vypěstovat ze semen, která jsou však jedovatá.

Koukol polní (Agrostemma githago) pochází pravděpodobně z východního středomoří, odkud se rozšířil po celé Evropě, ale i na jiné kontinenty. V minulosti to byl hojný plevel, který ale nebyl úplně žádoucí. Jeho semena obsahují toxické glykosidy, které znečišťovaly zrní. Z tohoto zrní potom byly popisovány otravy jak zvířat, tak i lidí, pokud snědli například chléb ze zasaženého zrní. V současnosti je to téměř nemožné vzhledem k pokročilejším agrotechnickým postupům.

Je to jednoletá rostlina, která má větvenou lodyhu, vysokou asi 30 – 100 cm. Jednotlivé květy jsou dlouze stopkaté, barvu mají purpurovou až fialově červenou, ve středu jsou bělavé a pruhované. Plodem je tobolka, semena mají tmavohnědou až černohnědou barvu. Druh je poměrně variabilní, co se týká velkosti a větvení lodyhy. Koukol se řadí k ohrožený druhům v přírodě.

koukol kvet - Koukol polní, dříve plevel, dnes okrasná rostlina

Lidové léčitelství

Dříve se koukol používal v lidovém léčitelství, užívali se hlavně semena, která měla mírně močopudný účinek, využívala se při střevních chorobách a kožních problémech. Dnes už se nepoužívá, požití semen způsobuje bolesti břicha, zvracení, průjem, bolesti hlavy a neklid.

Jak koukol polní pěstovat

Vyhovují mu hlinité a výživné půdy. Umístěte ho na stanoviště, které je slunné nebo polo – stinné. Poměrně dobře se vypěstuje ze semen, nemá zvláštní nároky, na pěstování je opravdu nenáročný. Vysazuje se do okrasných letničkových i trvalkových záhonů. Semena se vysévají přímo do půdy v březnu a dubnu. Kvete v období červen – srpen. Pokud chcete prodloužit dobu kvetení, výsev opakujte.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít