kubansky spenat

Znáte kubánský špenát? Teď je nejvhodnější doba k jeho výsevu

Kubánský špenát nebo také portulák zimní či batolka prorostlá je zelenina podobná kozlíčku polníčku, která pochází ze Severní Ameriky. Tam roste volně na pobřeží. Pěstovat ji u nás na zahradě je možné a má to i několik výhod.

Jak kubánský špenát vypadá

Jedná se o jednoletou rostlinu, která dorůstá výšky až 20 cm, listy vyrůstající na lodyhách mají tvar podobný lžičce.

Výhody kubánského špenátu

Kubánský špenát (Claytonia portulaca) je velmi mrazuvzdorný, a tak jej můžete pěstovat jak ve skleníku nebo fóliovníku, tak i pod širým nebem. Sklízet jej pak můžete po celou zimu.

spenat - Znáte kubánský špenát? Teď je nejvhodnější doba k jeho výsevu

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Jak vysévat

Kubánský špenát klíčí při teplotách nižších než 12 °C. Proto je dobré s jeho výsevem začít až na konci září. Nejlépe je vysévat tuto zeleninu postupně, abyste ji mohli i postupně sklízet. Od výsevu do sklizně to trvá 40 až 50 dní (podle počasí), a tak v rozestupech cca 4 týdnů vysévejte vždy další díl.

Semínka jsou velmi malá, a tak na 1 m2 plochy budete potřebovat cca 0,5 g osiva, optimální meziřádková vzdálenost by měla být 10–15 cm.

Jak se o záhony starat

Na začátku je potřeba osivo zalít, pozdější zálivka bude odvislá od počasí. Je třeba dbát o to, aby záhony byly bez plevele, takže tady budete muset odstraňovat plevel i v zimě. Zato není potřeba kubánský špenát nijak přihnojovat.

Celkově se jedná o jednoduchou a chutnou zeleninu do salátů, která obsahuje zejména vitamíny B a C, a dá se upravovat jako hlávkový salát nebo jako špenát.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít