jasmin nahokvety

Jasmín nahokvětý vykvétá už v zimě

V zimě nenajdeme moc otužilých druhů, které by dokonce vykvétaly. I když příroda spí, tak naši zahradu mohou zkrášlit žluté kvítky. Vykvétají většinou už v prosinci a těšit se z nich můžeme do března, mnohdy až do dubna. Jasmín nahokvětý vykvétá totiž už v zimě.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) pochází z Tibetu a západočínských provincií, kde roste v nadmořské výšce od 800m po 4500m na křovinatých svazích a v horských roklinách. Je to opadavý keř s rozložitým růstem, může být až 3m vysoký, zpravidla však bývá nižší. Má dlouhé, štíhlé a obloukovitě převislé větve. Pokud není vyvázán k opoře, roste poléhavě. Na větvičkách vyrůstají drobné, trojčetné lístky. Květy jsou zlato – žluté, vykvétají na holých větvích, ještě před olistěním. Na rozdíl od jasmínu pravého nevoní, ten však nelze pěstovat venku, přes zimu. Pozor, neplést si jasmín pustorylem věncovým, který kvete koncem jara  a krásně voní.

Keř je opadavý, ale díky zeleným větvím nevypadá holý. Kvítky se objevují dle počasí, v mírných zimách již v prosinci, v případě tuhé zimy až například v únoru. Větvičky na zemi snadno zakořeňují a keř se tak může rozrůst do velké plochy.

jasmin - Jasmín nahokvětý vykvétá už v zimě

Jak jasmín nahokvětý pěstovat

Má rád slunečné stanoviště, jinak špatně kvete. Stanoviště by mělo být zároveň chráněno před větrem. Zemina mu vyhovuje lehčí, propustná a hlinitopísčitá. Snese však i horší, jílovitou půdu. Poradí si i se znečištěným ovzduším.

Mladé rostlinky, koupené v kontejnerech, sázíme rovnou na stanoviště. V suchém letním období, na podzim i v bezmrazé zimě ho zaléváme. Je náchylný k namrzání, proto neuděláme chybu, když kolem kořenů jasmínu nahokvětého, navrstvíme mulč – listí či seno přikryté chvojím nebo drcenou kůrou. Po odkvětu keř zkrátíme asi o 1/3 délky.

jasmin kvet - Jasmín nahokvětý vykvétá už v zimě

Jaké mu vybrat místo?

Může být vysazen do běžného záhonu či do trávníku. Pokud chceme, aby byl dobře viditelný, vysadíme ho podél slunných zdí, sám se nepne, ale výhonky můžeme připevnit.

Je atraktivní jako ozdoba pergoly či treláže.

Můžeme ho také umístit do společnosti břečťanu, vytvoří tak s jeho tmavě – zelenými listy kontrast.

Velmi pěkně působí jako plazivá rostlina, když například přerůstá zídky nebo vysazený na vyvýšených záhonech.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít