Možná stále hledáte nějaký solitér, který by na vaší zahradě vypadal jednoduše perfektně. Davidie listenová patří ve své domovině mezi ohrožené druhy, tak proč si neproměnit svou zahradu v malé záchranné středisko, a navíc se ještě nepotěšit půvabným květenstvím, které vydrží opravdu dlouho?
Řádky výše berte samozřejmě trochu s nadsázkou. Na druhou stranu u wollemie vznešené tato myšlenka fungovala. Bohužel davidie za sebou nemá takovou skupinu nadšenců, kteří by ji distribuovali do všech koutů světa. První Davidie byla v Čechách vysazena v roce 1910, a to do Průhonického parku, kde ji dodnes můžeme obdivovat.
Davidie listenová (Davidia involucrata) pochází z Číny, konkrétně ze smíšených lesů rostoucích na hranici mezi Tibetem a Čínou. Jako jediný druh rodu Davidia je zapsána v červené knize čínských ohrožených rostlin. V ČR je k vidění jen zřídka, a to v soukromých výsadbách). Patří do rodiny tupelovitých ( Nyssaceae ). V Číně bývá kvůli svému zvláštnímu květenství nazývána také strom kapesníků, služka se závojem nebo strom duchů.
Davidie listenová – jak ji poznat?
Její široká rozložitá korunu může trůnit až na 20 metrů vysokém kmeni, ale v Evropě dosahuje výšky pouze 10 m. Mladé stromky mají kuželovitý tvar, ale časem se zaoblí. Listy mají mírně vejčitou siluetu ve tvaru srdce a jsou světle zelené a lesklé. Na podzim získávají nádherně zlatý odstín.
Davidie listenová vykvétá od května do června a velmi hojně. Drobné fialové kvítky obklopují dva bílé listeny, díky nimž davidie dostala své jméno. Plody jsou vejcovité, fialové nebo světle hnědé. Uvnitř bývá ukryto obvykle obvykle 3 až 5 semen. Jejich výsev však nedoporučujeme, vyžaduje poměrně dlouhou dobu stratifikace. Mnohem lépe se davidie množí z vrcholových řízků nebo za pomoci hřížení.
Měli byste vědět: Zajímavou odrůdou je „Vilmorina“ s velkou kuželovou korunou, vzdáleně připomínající lípu.
Podmínky pěstování
Davidie potřebují slunné nebo polostinné místo. Nesnáší prudké větry. Preferují úrodné, humusovitou a mírně vlhkou půdu. Nejnebezpečnější je pro ni sucho, to déletrvající nepřežije. Mladé stromky jsou také citlivé na mráz, během dvou až tří let od výsadby proto vyžadují obalení netkanou textilií nebo jutou. V této době vyžaduje pravidelné seřezávání, které pomůže lepšímu vytvarování koruny. Je dobré ji pravidelně zalévat, a to nejen během období sucha. A ocení i dobrý kompost.
Správně pěstovaná davidie je opravdu působivý solitér. Bohužel, na našich zahradách ji zatím nalezneme jen zřídka. Mnozí ji dokonce považují spíše za botanickou raritu, což je škoda. Vnáší totiž do zahrady jedinečnou orientální atmosféru. A chcete-li, můžete ji pěstovat i jako bonsaj.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz