kuklik

Kuklík šarlatový: Půvabná trvalka s cihlově červenými květy

Rostlina patří k trvalkám, které jsou výrazné, mají cihlově červené květy. Vykvétá od pozdního jara do léta. Může být vysazen i v nádobě. Kuklík je nenáročná trvalka, listy tvoří hustý trs, takže je okrasný i v době, kdy zrovna nekvete.

Kuklík šarlatový (Geum coccineum) je původní v horách jižní části Balkánského poloostrova, Kavkaze a severní části Malé Asie. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako dekorativní rostlina ve skalkách. Dorůstá do výšky přibližně 15 cm – 20 cm, může však dosáhnout i 60 cm. Květy mají v průměru asi 3 cm. Květy mají nádherné výraznou cihlově červenou barvu a bývají složeny z pěti okvětních lístků, uprostřed jsou žluté tyčinky. Po odkvětu se vytváří plody s ochmýřenými nažkami. Květy jsou k dostání i ve žluté a růžové barvě. Stonky se navečer a v době deště svěšují, aby ochránily neopylené květy.

Rod kuklíků zahrnuje přibližně 50 druhů trvalek, kterým se daří ve vlhčím prostředí. Nižší druhy nacházejí uplatnění ve skalkách, vyšší druhy, stejně jako kuklík šarlatový, se hodí do skupinových výsadeb trvalek, nejlépe se vyjímá v přední části záhonu. Je využívána jako půdopokryvná rostlina, na okraj záhonů i cestiček.

kukliky - Kuklík šarlatový: Půvabná trvalka s cihlově červenými květy

Má i léčivé účinky

Látky, které jsou obsaženy v oddenku, mají antipyretické, protiprůjmové a dezinfekční účinky. Také se používal jako náhražka hřebíčku, má stejné, specifické aroma.

Jak kuklík pěstovat

Prospívá na přistíněnném stanovišti i na slunci. Půda rostlině vyhovuje vlhčí, výživná a propustná. Pokud má dostatek živin, bohatě se olistí. I když má rád vlhčí půdu, neprospívá kuklíku přemokření. Je plně mrazuvzdorný, jen je potřeba ho v zimě chránit před přemokřením. Pokud rostlinu seříznete hned po odkvětu, kvete napodruhé a to na podzim. Kuklík lze namnožit dělením trsů na jaře nebo výsevem semen do studeného pařeniště. Rostlinu je vhodné každé 2-3 roky omladit dělením trsů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít