bakopa

Bakopa – převislá a bohatě kvetoucí letnička

Bakopa vytváří převislé a bohatě kvetoucí závěsy, které jsou posety drobnými, zelenými lístky. Převisy jsou navíc obsypány záplavou jemných, bílých kvítků. Vyjímá se v závěsných nádobách nebo truhlících.

Bakopa (Bacopa diffusus) je letnička, která má ráda slunce. Její převislé stonky jsou doslova obsypány hustou záplavou drobných, hvězdicovitých kvítků bílé barvy. Původní druh bakopy se přirozeně vyskytuje v jižní Africe. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, má polokulovitý tvar a velké květy. Její převisy mohou být dlouhé až 100 cm, květy sami opadávají, nemusíte je obírat. Kvete od června do září. Jsou k dostání i v růžové a modrofialové variantě. Plodem je tobolka. Na pěstování není náročná a hodí se i pro začátečníky.

květy bakopa - Bakopa – převislá a bohatě kvetoucí letnička

Pěstování

Tato nenáročná rostlina má ráda slunné stanoviště, snese i částečně přistíněné, ve stínu ale méně kvete. Substrát ji vyhovuje propustný, humózní. Při výsadbě proveďte základní vyhnojení, do substrátu přimíchejte pomalu rozpustné hnojivo. Následně hnojte 1x týdně hnojivy pro balkonové rostliny. Substrát udržujte pořád mírně vlhký, na druhou stranu nesnáší přemokření. Dobrým tipem jsou samozavlažovací truhlíky.

Semena se vysévají v březnu a dubnu, na venkovní stanoviště ji umístíme až v druhé půli května. Velmi dobře vypadá ve společnosti větších letniček. Sluší jí to například v sousedství  surfinií nebo pelargonií. Jen pozor, bakopa je rozpínavá a může utlačovat ostatní rostliny v okolí. Snese i lehké ranní, říjnové mrazíky.

Na podzim rostlinu seřízneme na délku asi 20 cm a uložíme do chladné místnosti (přibližně okolo 100 C). Přezimujeme ji za velmi mírné zálivky. Na jaře bakopu přesadíme do čerstvé zeminy, umístíme do prostředí s 180 C, kde naraší nové výhony.

Množí se řízkováním. Z matečné rostliny uřízneme nebo ulomíme řízek dlouhý 10-12 cm, namočíme ho do stimulátoru a zapíchneme do květináče.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít