uzovník

Užovník, rostlina s nepřehlédnutelnými listy, kterou příliš neosahávejte

Užovník (Caladium) nepatří mezi rostliny okrasné květem, ale bohatě to vynahrazují zajímavě kreslené listy. Může však být i nebezpečný, zejména pro malé děti a domácí mazlíčky.

Užovník je tropická rostlina, která pochází z tropických lesů amazonských oblastí. Pěstuje se jako okrasná rostlina. Rod užovník zahrnuje přibližně deset druhů. Celá rostlina je jedovatá a může způsobit vážné zdravotní potíže. K oblíbeným druhům pěstovaných v domácnostech patří užovník dvoubarevný (caladium bicolor).

Rostlina kvete vzácně, od března do května, květy jsou drobné a nevoní. Listy mají výraznou žilnatinu a množství barevných variant. S rostlinou ovšem opatrně, i na přesazování si berte rukavice. Ostré krystalky šťavelanu vápenatého, které jsou v užovníku obsaženy, mechanicky narušují sliznice. Krystalky v kombinaci spolu s toxiny, mohou vyvolat zdravotní potíže. Po požití rostliny dochází k otoku jazyka, rtů a hrdla. V nejzávažnějších případech může vést až ke smrti.

Podmínky pěstování

Vyžaduje dobré světelné podmínky, ne však přímé sluneční záření. Listy by mohlo slunce spálit. Nejlepší umístění je na východním nebo západním okně. Dobře bude i na verandě nebo v zimní zahradě. uzovniky - Užovník, rostlina s nepřehlédnutelnými listy, kterou příliš neosahávejte

Teplota v letním období je ideální 20-250 C. V případě přezimování rostlině postačí teplota 170 C. Nižší teploty jí nesvědčí, začne svinovat listy a odumírá.

Užovník potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, je dobré rostlinu každý den rosit. Ne však přímo na listy, položte užovník na misku s mokrými oblázky. Od září rostlinu připravujte na přezimování, postupně ubírejte zálivku. Užovník nikdy nezalévejte studenou vodou, vždy pokojové teploty.

Hnojte rostlinu 1x za 14 dní. Pozor si dejte na průvan a přelití. Na podzim rostlině samovolně odumírají listy a stahuje se do hlízy, na jaře opět vyroste.

Hlízu užovníku je nejlepší koupit na jaře, tu nechte opatrně rašit v květináči u zdroje tepla. Dobře snáší i pobyt venku, musíte ji ale otužovat postupně, nejlépe od května.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář