uchování semen

Jak správně skladovat semínka, která chceme vysadit příští rok

Určitě už se vám stalo, zvláště pokud máte omezený prostor v zahradě, že vám zbyla nějaká semínka. Nebojte se, při správném skladování je můžete použít ještě příští rok. Jak ale uchovávat tato ušetřená semínka? Tak na to se zaměříme v tomto článku.

Sbírání semínek

Pokud sbíráte a ukládáte semena z vlastních rostlin, rozprostřete je na noviny a nechte je sušit asi týden. Na noviny si poznamenejte jména semínek, aby se vám jednotlivé druhy rostlin nepopletly. Vysušená semínka poté ukládejte do malých papírových sáčků (které si můžete vyrobit sami) nebo obálek a nezapomeňte je označit jménem rostlinky.
Semínka můžete sušit také na papírových utěrkách. Semínka se na utěrky přilepí, až vyschnou, tak je zarolujte do utěrky a skladujte je v ní. Až budete chtít začít pěstovat, stačí odtrhnout kousek ručníku a sadit podle návodu. Nebojte se, ručník se v půdě rozloží.

Kdy a jak skladovat?

Jednotlivá semínka v papírových sáčcích přemístěte do mikrotenových sáčků nebo plastových nádob se vzduchotěsným uzávěrem. Semínka potřebují zůstat na suchém a tmavém místě. Vlhkost a teplo snižuje životnost semínek, takže lednice je obecně nejlepší místo pro skladování semínek (ale udržujte svá semínka daleko od mrazící sekce lednice).

Udržujte semínka v suchu

Aby semínka uschla, zabalte do čtyř vrstev papírových kapesníčků dvě polévkové lžíce sušeného mléka. Tento mléčný balíček vložte mezi semínka připravená ve svých papírových sáčcích a nechte asi šest měsíců. Poté pytlík se sušeným mlékem vyhoďte a nahraďte novým – bude pohlcovat přebytečnou vlhkost.

Označte semínka datem

Pokud semínka skladujete každý rok, můžete mít časem problém s tím, jak jsou semínka stará. Proto na papírové sáčky, ve kterých je skladujete, napište kromě jména rostliny také datum, kdy je uskladňujete. Semínka vydrží maximálně 3 roky, takže do té doby je musíte zasadit.

Příprava k pěstování

Až budete chtít svá semínka zasadit, vyjměte je z plastové nádoby nebo sáčku z lednice a nechte je asi 20 minut zahřát na pokojovou teplotu. V opačném případě by vlhkost obsažená ve vzduchu kondenzovala na semenech a mohla by způsobit jejich přilepení dohromady nebo pozdější plíseň.

Přijměte určité ztráty

I když jste si vše zorganizovali, metodicky a opatrně jste skladovali svá semínka, přesto se může stát, že další rok nevyklíčí. Zahradníci se shodují na tom, že pro nízkou klíčivost se nevyplatí skladovat vlastní kukuřičná a pastiňáková semínka.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

three × two =