ph testování půdy

Jak zjistit pH půdy? Je to velice jednoduché

18.11.2018
17 914 Zobrazení

Pokud si chcete vypěstovat svou vlastní úrodnou zahradu, bude pro vás důležité zjistit pH půdy. pH je měřítkem kyselosti nebo zásaditosti půdy. Různé rostliny potřebují různé úrovně pH. Když už budete vědět, jaké má vaše půda pH, můžete podle toho uzpůsobit svou zahradu, aby vaše rostliny lépe rostly. Zjistit pH půdy je jednoduché a existuje hned několik důvodů, jak to zjistit.

Testování pH půdy pomocí komerčního zkušebního testeru

Nejprve si musíte zkušební tester zakoupit (seženete ho v obchodech se zahrádkářskými potřebami). Na zahradě si pak udělejte malou díru do půdy. Postačí hloubka od 5 do 10 cm. V této díře rozdrolte půdu na prášek a odstraňte veškeré listy, zbylé kořeny a další předměty. Díru zalijte destilovanou vodou. Nyní můžete do díry ponořit zkušební tester, podle návodu na obalu. Počkejte 60 sekund. Po této době můžete zjistit výsledek na stupnici od 1 do 14:

  • pH v hodnotě 7 znamená neutrální půdu.
  • pH v hodnotě vyšší než 7 znamená zásaditou půdu.
  • pH v hodnotě nižší než 7 znamená kyselou půdu.

Testujte na několika místech ve své zahradě.

půda - Jak zjistit pH půdy? Je to velice jednoduché

Použití testovacích papírových proužků

Zakupte si pH testovací proužky. Smíchejte hrst své půdy s destilovanou vodou pokojové teploty. Pořádně promíchejte a pak nechte několik minut usadit. Ponořte pH proužek do vody na dobu 20-30 sekund (toto se může měnit u jednotlivých proužků od různých výrobců, proto je třeba následovat pokyny na zakoupeném výrobku). Po skončení testu porovnejte svůj pH proužek s klíčem uvedeným na obalu výrobku. Ten vám pomůže zjistit, jak na tom vaše půda je.

Zvyšte kyselost vaší půdy

Pokud chcete pěstovat rostliny, kterým svědčí kyselé pH půdy, ale vy máte zásaditou půdu, nezoufejte. pH půdy můžete snadno změnit. Abyste získali kyselejší půdu, můžete do ní přidat dolomit nebo vápno. Dobře promíchejte a znovu proveďte test. Pokud nedosáhnete požadované kyselosti, celý proces opakujte. Pokud chcete změnit pH půdy o více než jeden celý bod, poraďte se s odborníky v zahradních centrech.

Snižte zásaditost své půdy

Dosáhnete toho přidáním organické látky do půdy, jako je například jehličí z borovice, rašeliník nebo rozložené stromové listy. Poté znovu otestujte pH půdy a podle potřeby proces opakujte. Velmi účinná je také síra.

Změňte pH půdy tak, aby odpovídala konkrétním rostlinám

To znamená například přidat síru do určité oblasti vaší zahrady, abyste podpořili krásné modré květy svých hortenzií, které upřednostňují kyselejší půdu. pH vaší půdy nemusí být jednotné po celé zahradě; neváhejte ji měnit, abyste podporovali růst nejrůznějších květin. Některé rostliny dávají přednost pH 7, zatímco některé druhy ovoce upřednostňují nižší pH.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

1 Komentářů

Zanechte komentář