oleandr

Umíte správně řezat oleandry? První tři roky života jsou nejdůležitějších

Oleandr – zatímco v jednom zahradnictví vám řeknou, že oleandry se stříhat a prořezávat vůbec nesmí, protože jim to může velmi uškodit, jinde vám zahradnické nůžky strčí do ruky zcela bez jakéhokoliv varování. U oleandrů však více než kde jinde platí, že ona ideální cesta vede tak trochu uprostřed.

Faktem zůstává, že ke správnému a hojnému kvetení oleandry řez opravdu nepotřebují. Musí však být správně zapěstované už od počátku. Jinak si příliš hustá koruna nebo jinak zdeformovaný růst velmi rychle vyberou svou daň.

Když budete oleandr stříhat, nepokvete vám

Ano, i s takovou radou se můžete u odborníků setkat. Naštěstí to není pravda – tedy ne úplně. Oleandr vykvétá vždy na novém dřevě, takže budete-li ho každý rok stříhat do stejné velikosti  a tvaru, pak se květů opravdu nedočkáte.

V prvních třech letech je to však naopak více než žádoucí. Nepotřebujeme, aby se nová rostlinka vysilovala tvorbou květů, má-li prozatím co dělat se zabydlováním se na novém stanovišti a snahou o kompaktní růst.

A jak jí v tom pomoci? Vždy na konci srpna sestříháme mladý oleandr tak, že na každé jeho větvi zůstanou pouze jeden až dva přesleny listů. To jsou místa, odkud vyrůstá více listů najednou (obvykle 3-4). Nebudeme-li se řezem příliš otálet, mohou ještě téhož roku vyrazit u přeslenu nové výhonky, které následujícího roku stihnou vykvést, byť v omezené míře.

A pokud vykvést nestačí, nedělejte si s tím hlavu. V každém případě jde o velmi dobrý vklad pro pozdější pěstování oleandrů. Při správné péči se jim u vás bude dařit řadu let, takže tři ztracené roky navíc nic neznamenají. Navíc jen zřídka jsou na trhu k dostání roční rostliny. Průměrem bývají spíše tří až pětileté, takže vás vlastně příliš mnoho péče stát nebudou. Vždy se proto zajímejte o to, jak staré sazenice kupujete. A naopak, snažíte-li se vypěstovat oleandr z řízku nebo třeba za pomoci hřížení, dodržujte výše uvedený postup beze zbytku. Odměna bude opravdu sladká (a pestrobarevně kvetoucí).

oleander - Umíte správně řezat oleandry? První tři roky života jsou nejdůležitějších

Mám doma starší oleandr, musím ho stříhat?

Jestliže vaše rostliny již kritická první tři léta minuly, můžete uklidit nůžky do zahradnické kůlny. Výjimku tvoří pouze odstraňování možných nemocných, slabých nebo suchých větví po ukončení zimování (duben až květen). Jinak si tvaru ani výšky oleandru vůbec všímat nemusíte, docela dobře si poradí sám.

Přes zimováním se jen vyplatí mírně prohlédnout jeho korunu. Zdá-li se vám moc hustá nebo naleznete více větví, mířících zcela stejným směrem, pak si nůžky k ruce ještě vezměte. Nic víc opravdu není třeba. Příliš hustá koruna je ideálním prostředím pro vývoj houbových chorob, zejména obávané šedé plísně, která dokáže v krátkém čase zasáhnout všechny poupata i květy.

Náš tip: Objeví-li se šedá plíseň, všechny napadené části rostliny nemilosrdně zlikvidujte a rostlinu ošetřete vhodným fungicidem.

Podmínkou je však pravidelné přesazování oleandru. Zpočátku je třeba podnikat tento rok každoročně, později vždy podle stavu kořenového systému (jakmile začnou drobné kořínky prorůstat odtokovými otvory v květináči, je čas). Jestliže tento aspekt péče o oleandry zanedbáte, nebude se jim u vás dařit.

Je-li řez opravdu nezbytný, neodkládejte ho

V našich podmínkách lze oleandry pěstovat výhradně jako skleníkové nebo přenosné rostliny. Jednoho dne tak může přijít nepříjemné zjištění, že vás vaši milovaní středomořští krasavci zkrátka přerostli. A právě tehdy je otázka stříhání na pořadu dne zcela legitimně.

Pokud se nechcete připravit o kvetení oleandrů v následujícím roce, nečekejte se stříháním až těsně před ukončením letnění. Přistupte k němu v srpnu. Na paškál si vezměte pokud možno pouze starší větve a vždy jim ponechte alespoň 3-4 přesleny. Tak nepřipravíte oleandr o všechen jeho kvetoucí potenciál najednou.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít