Koupací sezóna už je na mnoha místech ČR v plném proudu, ale váš zahradní bazén utrpěl někdy během zimy či jara poškození, jež vám v jeho plnohodnotném využívání brání? Přestaňte odkládat jeho opravu na neurčito a postarejte se o nápravu trhliny hned teď.
Vždyť samotná oprava je otázkou jen několika minut – samozřejmě s těmi správnými pomocníky. A jak tedy postupovat?
Lepidlo a záplatu mnohdy koupíte v praktické sadě
Ze všeho nejdříve se poohlédněte po speciálním lepidle na bazény. Zpravidla jde o to, které umí slepit PVC. Je odolné proti vodě a změnám teplot a zároveň i po vytvrdnutí dokáže ve spoji zachovat pružnost. Což je pro trvanlivou opravu bazénu třeba.
U většiny dobrých lepidel je průhledná záplata přítomná už v základním balení. Stačí je tedy upravit na žádoucí velikost a použít. Pokud takové štěstí nemáte nebo je lepená trhlina větší, než přiložená záplata, poohlédněte se v hobbymarketu nebo specializované prodejně. K dostání jsou tyto kousky na opravu bazénů i samostatně a obvykle stojí do několika desetikorun.
Další možností získání záplaty je její ustřižení z některé přečnívající části bazénu. Obvykle se potřebné množství materiálu nachází na jeho okraji a ustřižené místo není třeba nijak zatavovat ani jinak chránit proti třepení či dalšímu poškození
TIP: Na lepení dětských bazénů myslete už předem. A jakmile vám jeden model doslouží, nechte si část dna nebo jiný vhodný kousek právě pro budoucí opravdu dalšího modelu. Vždyť o díry není na dětských bazénech zpravidla nikdy nouze.
Bazén lze zalepit na sucho i na mokro
A jak při lepení postupovat? Dobrou zprávou je, že bazén nemusíte odpouštět ani v případě, že se trhlina nachází pod hladinou vody. Ukážeme vám oba možné postupy opravy.

Zdroj foto: envato
Oprava bazénu za sucha
Záplatu si upravte podle velikosti trhliny. Na každé straně ji musí asi o jeden centimetr přesahovat. Zabráníte tak jejímu nechtěnému šíření do okolí.
Poté naneste lepidlo na povrch bazénu. Musí ho být dostatek, aby záplata dobře držela, ale zároveň ne příliš, aby nedošlo k jeho stékání. Záplatu krátce a silně přitiskněte na opravované místo. Poté nechte zaschnout. Pro lepší efekt ji můžete po nalepení ještě vyhladit válečkem. Bazén je možné okamžitě používat.
Lepení trhliny pod vodní hladinou
Postup je v tomto případě mírně odlišný. Při úpravě velikosti záplaty si pomozte (v případě, že je poškození rozsáhlejší) nějakou textilií nebo obdobným materiálem, z něhož si záplatu vytvoříte v potřebné velikosti nanečisto a zároveň si ji zkusíte cvičně přiložit. Na nějaké úpravy totiž není pod vodou místo.
Lepidlo tentokrát naneste přímo na záplatu a pod vodou rychle a přesně přitiskněte na opravované místo. Dobře přitlačte, pečlivě uhlaďte (postačí rukou) a máte hotovo. Následujících 12-14 hodin pak opravované místo chraňte před nadměrným namáháním. Není dovoleno na něj šlapat, cokoliv o něj opírat apod. Nejlépe uděláte, pokud budete bazén opravovat na noc. Ráno bude opět připraven k použití.
TIP: U obou případů lepení trhlin dbejte na přesné přiložení záplaty ihned na první pokus. Pozdější korekce není možná, záplata by se s největší pravděpodobností odlepovala. Doporučujeme také rukavice, lepidlo na PVC se z kůže mnohdy jen obtížně odstraňuje.
Jak trhlinám v bazénu předcházet
Nejlepší je samozřejmě oprava trhlin, které nikdy nevznikly. I když je dobře vyspravené poškození téměř neznatelné, stejně bude pravděpodobně za nějaký čas nutné záplatu obnovit. Pamatujte si proto, že nejvíce trhlin bývá způsobeno bazénovými schůdky nebo manipulací s plachtou. A pak samozřejmě předměty, které si čas od času do bazénu bereme pro své větší pohodlí – například nádobím v čele s příbory, jimiž si dopřáváme lahodným oběd na nafukovací matraci.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz