bazeny

Jak zalepit bazén na sucho i na mokro

Koupací sezóna už je na mnoha místech ČR v plném proudu, ale váš zahradní bazén utrpěl někdy během zimy či jara poškození, jež vám v jeho plnohodnotném využívání brání? Přestaňte odkládat jeho opravu na neurčito a postarejte se o nápravu trhliny hned teď.

Vždyť samotná oprava je otázkou jen několika minut – samozřejmě s těmi správnými pomocníky. A jak tedy postupovat?

Lepidlo a záplatu mnohdy koupíte v praktické sadě

Ze všeho nejdříve se poohlédněte po speciálním lepidle na bazény. Zpravidla jde o to, které umí slepit PVC. Je odolné proti vodě a změnám teplot a zároveň i po vytvrdnutí dokáže ve spoji zachovat pružnost. Což je pro trvanlivou opravu bazénu třeba.

U většiny dobrých lepidel je průhledná záplata přítomná už v základním balení. Stačí je tedy upravit na žádoucí velikost a použít. Pokud takové štěstí nemáte nebo je lepená trhlina větší, než přiložená záplata, poohlédněte se v hobbymarketu nebo specializované prodejně. K dostání jsou tyto kousky na opravu bazénů i samostatně a obvykle stojí do několika desetikorun.

Další možností získání záplaty je její ustřižení z některé přečnívající části bazénu. Obvykle se potřebné množství materiálu nachází na jeho okraji a ustřižené místo není třeba nijak zatavovat ani jinak chránit proti třepení či dalšímu poškození

TIP: Na lepení dětských bazénů myslete už předem. A jakmile vám jeden model doslouží, nechte si část dna nebo jiný vhodný kousek právě pro budoucí opravdu dalšího modelu. Vždyť o díry není na dětských bazénech zpravidla nikdy nouze.

Bazén lze zalepit na sucho i na mokro

A jak při lepení postupovat? Dobrou zprávou je, že bazén nemusíte odpouštět ani v případě, že se trhlina nachází pod hladinou vody. Ukážeme vám oba možné postupy opravy.

bazen - Jak zalepit bazén na sucho i na mokro

Zdroj foto: envato

Oprava bazénu za sucha

Záplatu si upravte podle velikosti trhliny. Na každé straně ji musí asi o jeden centimetr přesahovat. Zabráníte tak jejímu nechtěnému šíření do okolí.

Poté naneste lepidlo na povrch bazénu. Musí ho být dostatek, aby záplata dobře držela, ale zároveň ne příliš, aby nedošlo k jeho stékání. Záplatu krátce a silně přitiskněte na opravované místo. Poté nechte zaschnout. Pro lepší efekt ji můžete po nalepení ještě vyhladit válečkem. Bazén je možné okamžitě používat.

Lepení trhliny pod vodní hladinou

Postup je v tomto případě mírně odlišný. Při úpravě velikosti záplaty si pomozte (v případě, že je poškození rozsáhlejší) nějakou textilií nebo obdobným materiálem, z něhož si záplatu vytvoříte v potřebné velikosti nanečisto a zároveň si ji zkusíte cvičně přiložit. Na nějaké úpravy totiž není pod vodou místo.

Lepidlo tentokrát naneste přímo na záplatu a pod vodou rychle a přesně přitiskněte na opravované místo. Dobře přitlačte, pečlivě uhlaďte (postačí rukou) a máte hotovo. Následujících 12-14 hodin pak opravované místo chraňte před nadměrným namáháním. Není dovoleno na něj šlapat, cokoliv o něj opírat apod. Nejlépe uděláte, pokud budete bazén opravovat na noc. Ráno bude opět připraven k použití.

TIP: U obou případů lepení trhlin dbejte na přesné přiložení záplaty ihned na první pokus. Pozdější korekce není možná, záplata by se s největší pravděpodobností odlepovala. Doporučujeme také rukavice, lepidlo na PVC se z kůže mnohdy jen obtížně odstraňuje.

Jak trhlinám v bazénu předcházet

Nejlepší je samozřejmě oprava trhlin, které nikdy nevznikly. I když je dobře vyspravené poškození téměř neznatelné, stejně bude pravděpodobně za nějaký čas nutné záplatu obnovit. Pamatujte si proto, že nejvíce trhlin bývá způsobeno bazénovými schůdky nebo manipulací s plachtou. A pak samozřejmě předměty, které si čas od času do bazénu bereme pro své větší pohodlí – například nádobím v čele s příbory, jimiž si dopřáváme lahodným oběd na nafukovací matraci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář