zahrada

Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Dříve či později musíte chtě nechtě vyřešit i oplocení pozemku, i když zpočátku možná necháváte všemu volný průběh a pozemek buď nemáte oplocený vůbec, nebo jen provizorním drátěným plotem. Estetická funkce, ale i ochranná funkce pořádného plotu vás ale stejně časem dostihne. Jaký plot dát tedy kolem pozemku?

Jaké jsou druhy plotů a jejich výhody a nevýhody

Shrneme-li všechny dnes na trhu dostupné ploty, vyjdou nám tyto možnosti: plot pletivový, dřevěný, plastový, betonový, zděný, kovový, živý a ploty kombinované (například podezdívka + dřevo). Podívejme se teď na ně jednotlivě a shrňme si jejich klady i zápory.

Pletivový plot

Dnes existují dva druhy pletivových plotů – jeden je z pozinkovaných drátů, druhý z drátů potažených plastem. Obojí se dobře a rychle upevňuje, pořizovací cena je nejnižší ze všech plotů. Ovšem dlouho nevydrží, není žádnou překážkou pro zloděje, na pozemek je vidět z okolních parcel a pozinkovaný plot se navíc musí natírat.

drateny plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: envato

Dřevěný plot

Může být sestaven z planěk nebo palisád. Jeho výhodou je estetičnost, přirozený vzhled, poměrně dobrá odolnost vůči zlodějům, do zahrady není vidět. Nevýhodou může být potřeba natírání barvou nebo aspoň lakem či gelem na dřevo.

dreveny plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: pixabay

Plastový plot

Dnes často konkuruje tomu dřevěnému, protože na dálku i podobně vypadá. Pořizovací cena je nízká, výborná je bezúdržbovost. Možnou nevýhodou je malá estetičnost plotu.

plastovy plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: pixabay

Betonový plot

Betonový je určitě tím nejbezpečnějším, co si kolem domu můžete pořídit. Rovněž chrání stoprocentně před pohledy ostatních. Největšími nevýhodami je vysoká pořizovací cena a jistá neestetičnost.

betonovy plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: envato

Zděný plot

Podobně jako betonový plot je i tento bezpečný a chrání před okolními pohledy. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena i delší doba realizace.

zdeny plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: envato

Kovový plot

Mohou být komponovány z kovových sloupků a pletiva nebo z litiny a okrasných mříží. Obě varianty jsou finančně náročné, ta druhá o něco více. Nicméně je bezpečný a i esteticky dobře vypadá, zároveň není potřeba se o něj výrazně starat.

kovovy plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: pixabay

Živý plot

Má výhodu přirozeného vzhledu, je poměrně bezpečný, když je dokonale zarostlý, ochrání před pohledy sousedů. Ovšem docela dlouho trvá, než vám vyroste k vaší plné spokojenosti (počítejte v řádu let).

zivy plot - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: pixabay

Kombinované ploty

Základní materiály můžete prakticky jakkoliv kombinovat, a tak dosáhnout plné spokojenosti ve všech směrech. Pokud vám naroste krásný živý plot, který bude hustý a například i trnitý, tak vám žádný zloděj nepřekoná ani pletivový, který je za ním.

Kombinovany ploty - Řešíte plot kolem pozemku? Jaké jsou možnosti

Zdroj foto: pixabay

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář