Pěstování bylinek a různých druhů zeleniny na balkoně či terase je čím dál více populární a stává se takřka samozřejmostí. Dopřát si vlastní úrodu může takto každý, není pouze výsadou majitelů rodinných domků, zahrad, chalup apod. Ať už můžete své pěstitelství provozovat na okenním parapetu či terase, rozhodně si zkuste vypěstovat zdravý listový salát. Pustit se směle do toho můžete hned teď.
Lákavá chuť a interesantní barevnost
Barevné varianty salátu jsou nejen výtečnou pochutinou, ale také ozdobou do balkonových truhlíků či nádob na terasu. Saláty různých barev lákají i dětské strávníky, které jinak klasickému hlávkovému salátu nejsou nakloněny. Vás může potěšit, že díky takto vlastnímu vypěstovanému salátu poskytnete ratolestem důležité látky a nezbytné vitamíny.
Salát kromě vitamínů, minerálů a chlorofylu obsahuje vlákninu, která pročištuje lidský organismus. Salát je ideálním druhem zeleniny při redukční dietě. A ten domácí je výjimečný v tom, že díky eliminaci umělého hnojiva a chemického postřiku, je nejzdravější variantou.

Jaké druhy jsou vhodné k pěstování?
Salát můžete pěstovat celoročně doma, ale nejedná se o klasický hlávkový. V tomto případě je vhodný listový salát. Zárukou na jistotu v tomto směru jsou tyto 3 odrůdy:
- Dubared – jedná se o poloranou odrůdu listového salátu druhu červenolistového dubáčku. Tento druh je vhodný pro celoroční sklizeň. Listy jsou polovzpřímené, mají tmavě červenou barvu. Tato odrůda je odolná proti vybíhání do květu. Ideální varianta k dozdobení pokrmů.
- Roden – poloraná odrůda listového salátu, která je typická pro svou červenou barvu a zkadeřené listy typu Red Fire, určená pro jarní a podzimní sklizeň. Listy jsou polovzpřímené. Tento druh listového salátu se vyjímá jako ozdoba pokrmů i salátových obloh.
- Dubagold – taktéž jde o poloranou odrůdu listového salátu, která je vhodná pro sklizeň od jara do podzimu. Listy jsou polovzpřímené až vodorovné, mají světle zelenou barvu. I tato odrůda je odolná proti vybíhání do květu.
Pěstování vhodné i pro začátečníka
Stačí pouze do truhlíku, který je vhodný na pěstování muškátů, vysít semínka některé výše uvedené odrůdy listového salátu. Za 6 až 8 týdnů již můžete sklízet vlastní úrodu.
Listové saláty nevytváří uzavřené pevné hlávky, jako je tomu u klasického hlávkového salátu, ale pouze seskupení listů různého tvaru a barev v podobě ploše kulatých až kulovitých růžic. Sklízení je však obdobné jako u klasického salátu, tj. celé odříznutí hlavice.
Díky stavbě tak listový salát obsahuje více vlákniny, vitamínů i antioxidantů. U listové odrůdy dubáček je možné postupné odřezání listů, kdy posléze dorůstají nové.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz