Pokud dojde ke správnému zazimování a budou poskytnuty základní podmínky při pěstování, je tato rostlina prakticky nezničitelná. Záleží na vás, zda tuto exotickou krásku umístíte do zahrady, na balkon, terasu. Důležité je však zazimování, neboť kana není mrazuvzdorná.
Rostlina ve volné přírodě roste ve vlhkých horských soutěskách, podél vodních toků či poblíž mořského pobřeží. Však rostlina pochází z teplých oblastí Ameriky. I dnes se volně v přírodě kany vyskytují v některých tropických částech Afriky a Asie. Jde však o potomky rostlin, které byly dávno vysazené jako okrasné v zahradách a poté zplaněly.
Do Evropy rostlinu přivezli španělští a portugalští mořeplavci. Největšího rozmachu v Evropě se kana dočkala na konci 19. století. Dnes se převážně setkáváme u nás s odrůdami, které jsou kříženci především druhu Canna indica. Tyto odrůdy jsou pestrolisté i pestrokvěté. Kany se rozlišují i dle jejich výšky, tj. na vyšší, ty které dorůstají do výšky nad 80 cm a nízké, tj. logicky ty, které jsou nižší jak 80 cm.
Jméno Canna je z řečtiny a v překladu znamená rákos, rákosovitá rostlina. Jméno poukazuje na jistou podobnost kan s těmito rostlinami. U nás canna neboli kana je známá také pod názvem dosna.
Výrazná a nenáročná rostlina


Důvodem stoupající popularity je i to, že se jedná o univerzální a nenáročnou rostlinu, která oslní krásou listů a především nádhernými květy v barvách žluté, oranžové, růžové či červené. Rostlina kvete během celého léta.
Uplatnění rostlina nachází jak v letničkovém záhonu malých zahrad, tak rovněž i v květináčích na balkonech či terasách. Kana se hodí do moderní městské stavby i do zahrádek a tradičních chalup na vesnici.
Jak pěstovat kany?
Především je nutné slunné či mírně zastíněné stanoviště. Ve stínu odrůdy s barevnými listy blednou. Důležitá je výživná a propustná půda, dostatek vláhy. Za suchého a teplého počasí je třeba zalévat rostlinu každý den.
Pokud je zemina čerstvá a s dostatkem živin, to se týká zejména při pěstování v nádobě, nemusí se přihnojovat. Pokud budete kanu pěstovat na záhonech, je třeba půdu před každou výsadbou prohnojit a případně i pravidelně přihnojovat hnojivem pro kvetoucí zahradní rostliny. V době růstu listů dusíkatými hnojivy, zatímco v období nasazování poupat a kvetení volíme přípravky se zvýšeným obsahem draslíku a fosforu. Při přehnojení dusíkem rostlina špatně kvete.
Přezimování aneb uložení rostliny k zimnímu spánku
Jelikož je rostlina náchylná na mráz, je zapotřebí ji vyndat ze země ihned s příchodem prvních nočních mrazíků. Větší mrazy by oddenky zcela zničily.
Je třeba seříznout stonky těsně nad zemí a oddenky vyrýt. Ale opatrně, aby nedošlo k poškození oddenku. Pokud by se tak stalo, poraněné části se oddělí a rány se musí nechat dobře zaschnout. Oddenky se očistí od zeminy a uloží do nádoby se suchou rašelinou či pískem, umístí se do chladného prostoru, kde nemrzne, ideální je teplota v rozmezí 5 až 15 °C.
Zhruba jednou za tři až čtyři týdny rostlinu zkontrolujeme, tj. odhrneme zeminu okolo oddenku, stačí u jednoho či dvou, podíváme se, zda nejsou napadené plísní, hnilobou či nejsou příliš seschlé, tj. zda se oddenky příliš scvrkávají. Pokud ano, tak písek nebo rašelinu mírně navlhčíme. Pokud jsou tam známky plísně, tak oddenky vyjmeme, postříkáme přípravkem proti houbám, necháme cca tři dny oschnout a poté uložíme zpět.
Pokud je rostlina pěstována v nádobě, tak zde v rámci zazimování stačí jen odstřihnout nadzemní část a nádobu s rostlinou dát do místnosti s vyhovující ideální teplotou, tj. 5 až 15 °C.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz