liliochvostec

Liliochvostec či Eremurus – atraktivní a nezvyklá trvalka

Liliochvostec je výrazný a neobvyklý. Má nezvyklé květenství, silný stonek je zakončen hustým hroznem drobných kvítků. I když je rostlina mohutná, má poměrně křehké, hlíznaté kořeny, které se nesmí poškodit.

Liliochvostec či Eremurus pochází ze středoasijských stepí. Umí vyrůst do velké výšky, jen při poškození křehkých kořenů dochází k úhynu. Tlustý stonek vyrůstá z růžice přízemních, mečovitých listů. Dužnatý stonek může dosáhnout až třímetrové výšky. Květy vykvétají v červnu až červenci. Hlíznatý kořen je velmi křehký a připomíná mořskou hvězdici. Původní druhy mají růžové nebo žluté květy. Listy vyrůstají z hvězdicovitých kořenů, přes zimu zasychají.

Jak liliochvostec pěstovatliliochvostec rostlina - Liliochvostec či Eremurus – atraktivní a nezvyklá trvalka

Hlízky se zasazují v srpnu a září, do hloubky přibližně dvacet centimetrů (některé zdroje uvádí až 50 cm). Na dně jámy by měla být drenáž v podobě písku. Nejlépe se jim daří v hlinitopísčité půdě s dostatkem živin. Kořeny rovnoměrně rozložíme a dobře zakryjeme půdou, samotná hlízka by měla být asi 15 cm pod povrchem. Jen pozor, hlízky jsou křehké, pokud jim ulomíte centrální výběžky, další už nenarostou. Dařit se rostlině bude na slunečném stanovišti.

Kořeny liliochvostce jsou citlivé na vlhkost půdy, proto se na dno jámy dává drenážní vrstva, aby kořeny přezimovaly v suchu. Alespoň první rok by měla být rostlinka chráněná listím nebo chvojím. Také lze hlízky vyjmout a nechat je přezimovat v suché a bezmrazé místnosti. Na jaře se opět vysadí. Okolí rostliny neokopáváme, mohli by se poškodit kořeny.

Na jaře, v období nasazování listů, potřebuje hodně vody. Už koncem jara se mohou objevit stvoly květů. Ty jsou složeny ze stovky malých kvítků, které se postupně rozvíjí. Ihned se stanou středem zájmu hmyzu. Tyčinky za několik dní zasychají a objeví se blizna.

Množení

Liliochvostec můžeme množit po odkvětu kvítků a to dělením trsů. Také to lze semeny, které se vysévají na jaře do propustné půdy. Jednodušší je to však dělením trsů. Musíme si počínat opatrně a ulomit jen několik výběžků.

Liliochvostec je mohutný, proto je lepší ho vysazovat jako solitér nebo dominantní rostlinu. Hodí se jako pozadí plotů či zdí.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

2 Komentářů

Zanechte komentář