lithops t

Lithops není kaktus, nedělejte při pěstování stále stejné chyby

9.12.2018
4 884 Zobrazení

V obchodech si nás obvykle lithops získá na první pohled. Malé dužnaté „kameny“ se totiž umí nečekaně rozzářit nádhernými barevnými květy. Po přinesení domů se však životnost těchto pouštních krasavců počítá často jen na pouhé týdny. Přesto bychom neměli lithopsy alias živé kameny zavrhovat.

Nejdříve se podívejte, s kým máme vlastně tu čest. Lithops je pouštní bezstonková rostlina, patřící do čeledi kosmatcovitých. Zelená část nad povrchem půdy je tvořena dvěma srostlými dužnatými listy. Pochází z jižní Afriky, a nejčastěji ho najdeme v Namibii a Botswaně. Lithopsy a jim příbuzné konofyty jsou specialisty na velmi suché oblasti, v nichž čerpají závlahu jen z občasných dešťů. Tehdy vykvétají půvabnými květy mnoha barev, které však velmi rychle uvadají.

Ani mimo dobu květu však nejsou nudné, barva lithopsů se pohybuje přes nejrůznější odstíny zelené až po hnědou nebo okrovou, navíc s výraznou žilnatinou. Zvláště sesazením několika různých druhů tak můžeme dosáhnout zajímavých barevných kompozic, které potěší oko v jakémkoliv období roku.

Svrchní závlahu lithopsy nesnášejí

Vypadají jako kaktusy bez trnů, takže není divu, že se k nim tak při pěstování doma chováme. Čas od času je mírně zalijeme odstátou vodou. A to je právě kamenem úrazu – svrchní zálivka, ale ani neustále stojící voda v podmisce, živým kamenům nesvědčí. Povrch zeminy by navíc měl být trvale suchý, a toho se běžnou zálivkou docílit nedá.

Efektivním řešením jsou samozavlažovací květináče, které nasávají za pomoci knotu vodu z podmisky přímo do půdy. Ani v podmisce by však neměla být voda trvale. Pamatujeme na to, že díky extrémním podmínkám, v nichž se tyto rostliny vyvíjely, dokáží omezit výpar potřebné vody na minimum. V zásadě lze říci, že vodu doplňujeme jen během září a října, kdy lithopsy často rozkvétají, po zbytek roku je zalijeme pouze v případě, že jsou viditelně vyschlé. Je však přitom třeba dodržet několik pravidel.

Přímé slunce? Ano, ale…

Pobyt na přímém slunci lithopsům nevadí, naopak, jsou však velmi citlivé na nepřiměřené rozpalování květináče okolo nich. Tomu lze snadno zabránit třeba omotáním jutou nebo tvrdým papírem. V zimě pak hlídáme, aby se teplota v místnosti pohybovala okolo 15°C a lithopsy tak měly možnost přezimovat.

V této době se také často rozmnožují. Ze srostlých listů začnou vyrůstat postupně dvě nové rostliny, ty postupně odčerpávají vláhu z mateřské rostliny, až z ní zbude jen vyschlá slupka. Jakmile si tohoto procesu všimnete, omezte zálivku a pokračujte v ní teprve ve chvíli, kdy je proces rozmnožení zcela ukončený (mateřská rostlina zcela suchá). Živé kameny pak můžete rozsadit od sebe nebo nadále ponechat ve společném květináči.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz


Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít