zelenina

Jak se vyznat v odrůdách mrkví, kterých je více než 70

Mrkev odrůdy: Ano, zdá se to příliš mnoho, ale kultivarů neboli odrůd obyčejné mrkve je přes 70. Vybrat si můžete z raných či pozdních nebo polopozdních, ale také z různých barev a tvarů. Přesto mají všechny mrkve něco společného.

Mrkev

Mrkev obecná (Daucus carota) je společným základem pro všechny další vyšlechtěné mrkve. Jedná se o kořenovou zeleninu, která potřebuje středně těžkou půdu na slunném stanovišti. Mrkev nepěstujte tam, kde je kamenitá půda, protože jinak se vám budou rozvětvovat kořeny. Dále mrkev nesnáší hnojení chlévským hnojem – vhodnější bude kompost.

Rané odrůdy

Presto

Tato odrůda je vhodná k rychlení, vysévá se brzy, můžete ji pěstovat na volném záhoně i ve skleníku či fóliovníku. Má ráda vápenité půdy. Kořen má válcovitý tvar, délka vegetační doby (od zasetí do sklizně) je 100 až 140 dní. Průměrná délka kořene v ideálních podmínkách je 12 cm.

Nantéská

Tato odrůda je raná, vhodná i k opakovanému výsevu. První jarní výsev se doporučuje provést časně. Je velmi výnosná. Vegetační doba je 115 až 150 dní. Průměrná délka kořene je 14 cm.

Lysa

Raná odrůda, kterou můžete pěstovat na záhoně i ve skleníku. Druhý výsev se dá provést na podzim. Podzimní sklizeň se pak dá skladovat až dva měsíce. Vegetační doba je 120 až 150 dní. Průměrná délka kořene je 11 cm.

Stupická

Tato raná odrůda je vhodná k rychlení. Potřebuje dostatečnou závlahu. Délka vegetační doby ve dnech je 100 až 110 a kořen má průměrnou délku 9 cm.

Chamare

Zajímavá poloraná odrůda má kořeny široce jehlanovité. Může se vysévat na jaře i na podzim, dá se dobře skladovat i zpracovávat (např. džus). Vegetační doba je kolem 120 dní, kořeny dosahují délky kolem 10 cm. Výhodou je, že nezelenají, ani když jsou nad povrchem.

mrkev - Jak se vyznat v odrůdách mrkví, kterých je více než 70

Zdroj foto: envato

Pozdní a polopozdní odrůdy

Karola

Karola je polopozdní odrůda, kterou je nejlépe pěstovat ve volné půdě na podzim. Kořeny mají jehlanovitý tvar tupého zakončení. Je odolná k praskání kořenů. Vegetační doba je 180 až 200 dní. Kořeny mají délku 17 cm.

Karotina

Jedná se o středně pozdní odrůdu, která má opravdu kvalitní dužninu. Ideální k výsevu na jaře a v létě. Vegetační doba se pohybuje od 120 do 150 dnů. Válcový kořen dorůstá průměrné délky 12 cm.

Rubína

Pozdní odrůda má válcovitý kořen, který je tupě zakončen. Vysévá se v létě a na podzim. Je docela dobře vhodná pro skladování. Vegetační doba je 150 až 180 dní. Kořen patří k nejdelším ze všech odrůd – dorůstá až 19 cm.

Olympia

Polopozdní odrůda se dobře pěstuje na jaře a v létě. Má válcovitý kořen, který je tupě zakončen. Je také vhodná pro skladování. Vegetační doba je 160 až 190 dní. Kořen dorůstá v průměru 16 cm.

Katlen

Pozdní až velmi pozdní odrůda je vhodná pro pěstování v létě a na podzim. Z pozdních výsevů je vhodná i pro skladování. Jinak je dobrá k přímému konzumu i dalšímu zpracování. Vegetační doba je 160 až 170 dní. Kořeny má relativně dlouhé – 15 cm.

Flakker

Tato pozdní odrůda je velmi výnosná a dobře skladovatelná. Má dlouhé kořeny – až přes 20 cm. Vegetační doba je kolem 160 dní.

Berlikumer 2 (Romosa)

Tato pozdní odrůda se pozná podle sytě oranžového kořene, který má jehlanovitý tvar. Je vhodná ke skladování, dalšímu zpracování i přímému konzumu (pro poslední případ je lepší hustší výsev). Vegetační doba je kolem 150 dní a kořeny jsou dlouhé kolem 15 cm.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář