Sporýš je stará léčivka, které byla přikládána magická moc. Při svých rituálech ji využívali druidové. V lidovém léčitelství se zabydlela pro své mnohostranné využití. Najdeme ji v přírodě, ale na zahrádce si můžete vypěstovat svou vlastní zásobu.
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) můžete znát i pod jinými názvy jako například verbena, čaganka, holubí bylina nebo Junonina slza. Sporýš najdeme na sušších a na živiny chudších místech. Na pastvinách, mezích, podél cest nebo třeba na hromadách kamení.
Rostlinka je rozvětvená v horní části, dorůstá výšky 20-70 cm. Květy jsou uspořádány v hroznovité květenství, barvy bledě fialové. Sporýš je zařazen mezi ohrožené druhy. Kvete v červenci až září.
Bylinka s dlouhou historií
Verbena není náš původní druh, jak by se mohlo zdát. Její domovinou je oblast Středomoří a Afriky, u nás se rozšířila už v dávných dobách. Keltové ji považovali za jednu z nejdůležitějších magických bylinek a také ji využívali k různým rituálům. Sloužila například jako afrodisiakum a přidávala se do nápojů lásky.
Účinky na naše zdraví
Doporučuje se při průjmu, žaludečních potížích a nechutenství. Dezinfikuje střeva, mírní křeče a normalizuje střevní mikroflóru. Podporuje jaterní funkce.
Zmírňuje bolesti v krku a kašel, rozpouští hleny a tlumí záněty. Uvolňuje ucpané dutiny. Umí snižovat horečku. Může pomáhat u spastických stavů při astma bronchiale. Čaj je vhodné pít v období viróz.
Umí pomoci s bolestmi hlavy při menstruaci. Na tento zdravotní problém se spíše hodí tinktura než pití čaje. Nebo také obklady. Může se podávat i u psychogenně způsobených bolestí hlavy.
Všeobecně působí při bolestech, jako například bolest páteře, křeče svalů nebo neuralgie trojklanného nervu. Vykazuje také lehce uklidňující účinek, čehož se využívá při mírných depresích a melancholických stavech. Pomáhá při rekonvalescenci po vleklých chorobách.
Má močopudný účinek, využívá se proto při zadržování vody v těle. Někdy je doporučován při neplodnosti, stimuluje vaječníky. Harmonizuje hormonální systém, může pomoci při vyvolání menstruace.
Ve formě obkladů se aplikuje na vyrážky, nehojící se a hnisavé rány, poštípání hmyzem, ječné a vlčí zrno. Má tendence snižovat tlak. Preventivně se kloktá proti zubnímu kazu, při paradentóze a zápachu z úst.
Co sbíráme a jak užíváme
Sbírá se kvetoucí nať. Pro přípravu čaje budeme potřebovat 1 lžičku sušené bylinky, kterou přelijeme vroucí vodou (zhruba šálek) a necháme 5 minut louhovat, scedíme.
Pokud potřebujeme obklad, nachystáme si svazek kvetoucí natě sporýše, ten nakrájíme na menší kousky. Dáme do hrnce a svaříme s octem (přibližně jeden hrníček). Přisypeme ovesné vločky, aby se směs zahustila do kaše a dáme do plátýnka. Přiložíme třeba na bolavá záda.
Mast ze sporýše: hrst bylinky nakrájíme na kousky. Do hrnce dáme rozehřát 250 g sádla, jakmile je teplé, vsypeme verbenu, odstavíme a necháme 48 hodin macerovat. Znovu sádlo rozpustíme, přecedíme a plníme do nádobek.
Pozor, sporýš se nemá užívat v těhotenství.
Jak na vlastní úrodu
Sporýš si můžete vypěstovat doma, nejen na zahrádce, ale i v květináči. Semínka se vysévají koncem léta nebo na konci zimy, po posledních mrazech. Přímo na povrch substrátu. Předpěstovat se dá doma.
Potřebuje slunečné stanoviště s dobře propustným substrátem a bude vám vděčný za občasné přihnojení. Bylinka je náročná na živiny.
V období vegetace lze také odebírat řízky, které snadno zakoření ve vodě.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz