sporys

Sporýš (verbena) je všestranná bylinka, která si poradí hned s několika problémy

Sporýš je stará léčivka, které byla přikládána magická moc. Při svých rituálech ji využívali druidové. V lidovém léčitelství se zabydlela pro své mnohostranné využití. Najdeme ji v přírodě, ale na zahrádce si můžete vypěstovat svou vlastní zásobu.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) můžete znát i pod jinými názvy jako například verbena, čaganka, holubí bylina nebo Junonina slza. Sporýš najdeme na sušších a na živiny chudších místech. Na pastvinách, mezích, podél cest nebo třeba na hromadách kamení.

Rostlinka je rozvětvená v horní části, dorůstá výšky 20-70 cm. Květy jsou uspořádány v hroznovité květenství, barvy bledě fialové. Sporýš je zařazen mezi ohrožené druhy. Kvete v červenci až září.

Bylinka s dlouhou historií

Verbena není náš původní druh, jak by se mohlo zdát. Její domovinou je oblast Středomoří a Afriky, u nás se rozšířila už v dávných dobách. Keltové ji považovali za jednu z nejdůležitějších magických bylinek a také ji využívali k různým rituálům. Sloužila například jako afrodisiakum a přidávala se do nápojů lásky.

verbena - Sporýš (verbena) je všestranná bylinka, která si poradí hned s několika problémy

Zdroj foto: envato

Účinky na naše zdraví

Doporučuje se při průjmu, žaludečních potížích a nechutenství. Dezinfikuje střeva, mírní křeče a normalizuje střevní mikroflóru. Podporuje jaterní funkce.

Zmírňuje bolesti v krku a kašel, rozpouští hleny a tlumí záněty. Uvolňuje ucpané dutiny. Umí snižovat horečku. Může pomáhat u spastických stavů při astma bronchiale. Čaj je vhodné pít v období viróz.

Umí pomoci s bolestmi hlavy při menstruaci. Na tento zdravotní problém se spíše hodí tinktura než pití čaje. Nebo také obklady. Může se podávat i u psychogenně způsobených bolestí hlavy.

Všeobecně působí při bolestech, jako například bolest páteře, křeče svalů nebo neuralgie trojklanného nervu. Vykazuje také lehce uklidňující účinek, čehož se využívá při mírných depresích a melancholických stavech. Pomáhá při rekonvalescenci po vleklých chorobách.

močopudný účinek, využívá se proto při zadržování vody v těle. Někdy je doporučován při neplodnosti, stimuluje vaječníky. Harmonizuje hormonální systém, může pomoci při vyvolání menstruace.

Ve formě obkladů se aplikuje na vyrážky, nehojící se a hnisavé rány, poštípání hmyzem, ječné a vlčí zrno. Má tendence snižovat tlak. Preventivně se kloktá proti zubnímu kazu, při paradentóze a zápachu z úst.

Co sbíráme a jak užíváme

Sbírá se kvetoucí nať. Pro přípravu čaje budeme potřebovat 1 lžičku sušené bylinky, kterou přelijeme vroucí vodou (zhruba šálek) a necháme 5 minut louhovat, scedíme.

Pokud potřebujeme obklad, nachystáme si svazek kvetoucí natě sporýše, ten nakrájíme na menší kousky. Dáme do hrnce a svaříme s octem (přibližně jeden hrníček). Přisypeme ovesné vločky, aby se směs zahustila do kaše a dáme do plátýnka. Přiložíme třeba na bolavá záda.

Mast ze sporýše: hrst bylinky nakrájíme na kousky. Do hrnce dáme rozehřát 250 g sádla, jakmile je teplé, vsypeme verbenu, odstavíme a necháme 48 hodin macerovat. Znovu sádlo rozpustíme, přecedíme a plníme do nádobek.

Pozor, sporýš se nemá užívat v těhotenství.

Jak na vlastní úrodu

Sporýš si můžete vypěstovat doma, nejen na zahrádce, ale i v květináči. Semínka se vysévají koncem léta nebo na konci zimy, po posledních mrazech. Přímo na povrch substrátu. Předpěstovat se dá doma.

Potřebuje slunečné stanoviště s dobře propustným substrátem a bude vám vděčný za občasné přihnojení. Bylinka je náročná na živiny.

V období vegetace lze také odebírat řízky, které snadno zakoření ve vodě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář