zámek

Když zahrada rezaví. Co na tento neduh platí

Odstraňování rzi patří k nejméně oblíbeným částem zahradního úklidu. Mnohdy proto raději necháme hnědá kola v nepoužívaných částech zahrady, aby se i nadále zvětšovala a při úklidu je zcela opomíjíme. A to je škoda, protože hotovo můžete mít už za pět minut, pokud necháte dostatečně dlouho pracovat ty správné procesy…

Máme na mysli zcela běžné chemické reakce. Nebudete k nim potřebovat žádné profesionální čističe ani přípravky, zcela si vystačíte s domácími zásobami. A co se pro odstranění rzi hodí nejlépe?

Zajděte si pro pomoc do garáže

Možná vás to překvapí, ale absolutní jedničkou mezi všemi odstraňovači je brzdová kapalina. Musíte s ní pracovat v rukavicích, ale zato vám jí bude stačit jen opravdu málo. Jen tolik, co nalijete na dlažbu nebo jiná místa, postižená rzí.

koruna - Když zahrada rezaví. Co na tento neduh platí

Nalijete a počkáte 15-30 minut podle intenzity znečištění. Poté stačí vzít drátěnku nebo kartáček a odstranit poslední zbytky špíny. Stále pracujte v rukavicích, případně si vezměte ochranné brýle. Zvláště železné drátěnky bývají v tomto ohledu poměrně zákeřné. Nakonec zbytky brzdové kapaliny smyjte čistou vodou a máte hotovo. Rez obvykle pustí zcela beze zbytku. Pokud by přece jen nějaké mírné zabarvení zůstalo, zopakujte celý postup ještě jednou, ovšem s o něco kratší dobou působení. Opět nezapomeňte na dočištění čistou vodou.

Kašička z jedlé sody pro těžko dostupná místa

Ne všude lze však předešlý postup aplikovat. Například okolí vodovodních kohoutků takto prakticky nevyčistíte. Můžete se pokusit aplikovat na místo textilii, nasáklou brzdovou kapalinou, nebo si celý postup usnadnit díky jedlé sodě. Rozmíchejte ji ve vodě do řídké kašičky, naneste na rezavá místa, nechte půl hodiny působit a poté dočistěte kartáček a studenou vodou. Rez zmizí opravdu za pár minut.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář