katalpa

Katalpa je okrasná dřevina, která krásně voní

Nejčastěji katalpu potkáte v parcích, pokud vás okouzlila, můžete si ji vysadit i u vás na zahradě. Má velké listy, krásné a voňavé květy. Nemusíte se bát, že vám zastíní zahradu, její růst je velmi pomalý.

Katalpa se vyznačuje vzdušnou korunou se srdčitými listy. Od července kvete zvonkovitými květy bílé barvy. Květenství tvoří vzpřímené laty, po odkvětu se z nich vytvoří válcovité tobolky, které se podobají fazolím. Tobolky jsou zpočátku zelené, postupně hnědnou, na stromě zůstávají přes zimu až do jara. Katalpa se řadí k opadavým, listnatým stromům.

Dlouhověký strom, pomalý růst

Katalpa je dlouhověká a po mnoha letech může dosáhnout výšky i 20 m, její růst je však velmi pomalý. V deseti letech dosahuje výšky přibližně 2-3 m, ve dvaceti letech obvykle 5 m. Po mnoha letech vyroste i do 20 m, to však ocení až další generace.

Dekorativní květy i plody

Katalpa kvete až v pozdním létě, většinou bílou barvou, někdy může mít nádech do žluté nebo purpurové. Kvete do tvaru pyramidálního hroznu, podobně jako kaštany. Květy katalpy krásně voní.

Po odkvětu však její krása nekončí, květenství se přemění v tobolky, které jsou dlouhé i 45 cm. Mají tvar připomínající fazole, po rozlomení páchnou. Tobolky vydrží na stromě po celou zimu až do jara. Velikost květů i plodů je různá, dle kultivaru.

květy katalpa - Katalpa je okrasná dřevina, která krásně voníOdrůdy katalpy

Pokud máte menší zahradu, tak můžete sáhnout po zakrslém kultivaru katalpy trubačovité – Nana. Který má kulovité koruny, 4-5 m široké i vysoké. Obvykle je celková výška kultivaru okolo 2 m, je to také ale ovlivněno tvarem roubování. Kultivar má trochu vyšší cenu, ale investice se vyplatí.

 

Katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) pochází z jižní části Severní Ameriky, má krátký kmen a širokou korunu. Dorůstá do výšky až 15 m, květy jsou bílé, se žlutou a purpurovou kresbou. Listy jsou velké, mohou mít i 20 cm v průměru. Hodí se do velkých zahrad a parků.

 

Katalpa křížená ´Purpurea´ (Catalpa erubescens) se vyznačuje netradičním zabarvením listů, jsou vínové až hnědo – černé. Ve vzpřímených latách vykvétají bílé květy s vínovými puntíky. Dorůstá do výšky až 10 m, ale dá se sestříhat na požadovanou velikost.

Katalpa nádherná (Catalpa speciosa) je statný strom s nápadnými, jasně zelenými listy. V létě vykvétá latami bílých květů. Po mnoha letech může dosáhnout výšky 20-30 m, proto je vhodná do prostorných zahrad a parků.

Jak katalpu pěstovat a provádět řez

Rostlině se bude dařit na slunném místě. Není náročná, velmi dobře si poradí se suchem. Nemusíte se o katalpu obávat ani v horkém létě. Vysaďte ji hluboko do půdy a zajistěte odvodnění.

Katalpy jsou mohutné stromy, pokud ji chcete udržet v požadované výšce a tvaru, musíte provádět pravidelně řez. Doporučuje se strom řezat na jaře před vyrašením. Takto můžete udržet výšku stromu okolo 2 m, seřezávejte i spodní větve, abyste si mohli udělat místo třeba pro lavičku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít