ostropestrec

Ostropestřec mariánský: Podle čeho dostal jméno

15.11.2020
1 301 Zobrazení

Ostropestřec mariánský: Možná jste se s tímto názvem již setkali, víte ale, na co je bylinka účinná a proč dostala právě tento název? Vydejte se s námi za tajemstvím rostliny, která u nás není domácí, ale dá se pěstovat i na našich zahradách.

Podle čeho dostal jméno

Legenda, která se objevila nejpozději ve středověku, praví, že bílé skvrnky na lístcích ostropestřce vznikly z mléka Panny Marie.

ostropestrec mariansky - Ostropestřec mariánský: Podle čeho dostal jméno

Zdroj foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jak bylinka vypadá

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bylinka dorůstající výšky až 150 cm, má kůlovitý kořen a spoře větvenou lodyhu. Největší listy jsou v přízemní růžici, ty dosahují délky až 40 cm. Žilky na líci listů jsou olemovány bílými skvrnkami (viz legenda). Bylinka má purpurově červené fialové květy, které jsou až 4 cm velké. Plodem jsou nažky, které jsou 8 cm dlouhé a cca 4 až 5 cm široké.

Odkud bylinka pochází

Bylina pochází ze Středomoří, Malé a Přední Asie a původní je i na Kanárských ostrovech. V ostatních částech Evropy se občas pěstuje jako zavlečený, zdomácnělý druh.

Co se používá jako léčivá látka a proč

Z ostropestřce se používají plody, které obsahují látku silymarin. Tato látka pomáhá předcházet ztučnění jater, při zánětech jater, proti žlučovým kamenům, ale i při depresích. Plody můžete použít na nálev, nikoliv odvar, protože horkou vodou se účinné látky ničí. Plody roztlučte a zalijte studenou vodou, nechte 24 hodin louhovat. Poté přeceďte a ohřejte na příjemnou teplotu. Také je možné roztlučené plody přidávat do jogurtů, tvarohu, smoothies nebo džusů. Čím jemněji plody roztlučete, tím více látek využijete a tím bude také výsledný pokrm lahodnější.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář