Outkovka pestrá: Snad na každé zahradě se nějaký ten nemocný nebo umírající ovocný strom najde. Mnohdy si takové dřeviny ponecháváme jen čistě z nostalgie, protože dokud plodí alespoň jedna větev…
My vám ovšem ukážeme jiné využití této cenné rostlinné hmoty. Asi nemusíme připomínat, že během zimy slouží jako úkryt pro mnoho druhů hmyzu. Ovšem můžete tu dát prostor i jiným netradičním obyvatelům – houbám. Hlívu a jí podobné už asi dobře znáte a upřímně – s jejím pěstováním to bývá leckdy na draka. Pokud se však vrhnete do vod tradiční čínské medicíny, můžete pro podporu imunity zvolit docela jinou krásku – outkovku pestrou alias Coriolus versicolor.
Podpora imunity v nenápadných plodnicích
Jde o houbu, která na našem území rozhodně není neznámá. Houbaři ji řadí do kategorie „krásná, ale nejedlá“ a znalci středověku si jistě vzpomenou i na nějakou tu lihovou tinkturu, která se z ní dříve připravovala. Říká se jí také krocaní ocas, a to právě kvůli její barevnosti.
Její výhodou pro zahradu je to, že opravdu rychle roste. Do pletiv stromů se její spóry dostávají prostřednictvím menších i větších ran a daří se jí jak na mrtvém, tak i na živém dřevě. A oblíbenci?
• Dub,
• buk,
• vrba,
• habr,
• třešeň a další ovocné stromy.
Nebude tedy problém najít na zahradě pahýl, který by ji uspokojil po všech stránkách. A jak si počínat dál?

Ideální doba pro sběr outkovky je právě teď
Vyrazte do lesa a najděte zralou plodnici. Poznáte ji snadno, splést si ji můžete snad jen s outkovkou pásovanou (Trametes ochracea), jež však u nás není příliš hojná, nebo s outkovkou chlupatou (Trametes hirsuta), která na sebe upozorní povrchem porostlým chloupky. Navíc jí chybí i typické lesklé pruhy.
Jakmile budete mít nasbíráno, pak plodnice jednoduše rozmixujte. Následně do dřeva navrtejte několik otvorů a směs do nich vlijte. Na hloubce ani velikosti příliš nezáleží, vezměte to zkrátka od oka.
A kdy se těšit na výsledky? I když outkovka patří k opravdu velmi rychle rostoucím houbám, přece jen jí chvíli trvá, než se na nějakém novém místě zabydlí. První plodnice se tak ukáží až ve druhém nebo třetím roce po naočkování. Ovšem jakmile se to stane, bude jim trvat jen rok, než dorostou do velikosti vhodné pro sběr (samozřejmě v závislosti na podmínkách). I tady platí, že zralé plodnice sbíráme až na konci léta, dříve ne. Právě tehdy v sobě totiž obsahují nejvíce cenných látek.
Připravte si životabudič z outkovky
A co si s úrodou počít? Usušte ji. Jde to i jen tak, volně na vzduchu. Pokud chcete použít umělé teplo, tak do max 40 °C. Více určitě nedoporučujeme, houby by se mohly snadno spálit. Jakmile budete mít hotovo (houba vám musí v ruce křupnout), rozemelte je.
Nepůjde to bohužel právě jednoduše, outkovka je hodně buničitá. Ale jakmile se vám to povede, jste na konci. Teď už stačí jen získaný prášek nasypat do vhodné nádoby. A co si s ním počít?
Odměřte si každý den 20 gramů a zalijte ho horkou vodou. Jde o dávku více než postačující pro vaši imunitu i vitalitu. Počkejte 10 minut a odvar vypijte. Nejlepší však je, pokud ho budete popíjet po celý den. Docílíte tak nejlepších účinků.
Tuto léčebnou kúru si dopřávejte po tři měsíce, poté je vhodné udělat alespoň měsíční přestávku v užívání.
Další možností je tinktura. V takovém případě je vhodné usušenou outkovku nejdříve zmrazit, aby se rozbily buněčné stěny a do vysokoprocentního lihu se pak uvolnilo co nejvíce látek. Proces macerace trvá několik měsíců – čím déle, tím lépe. Užívá se pak 10 kapek denně.
Náš tip: Outkovka je skvělým pomocníkem při boji proti skrytým patogenům. Jde např. o borelie, virus oparu a HPV, chlamydie apod. Předepisuje se často při chronických stavech únavy bez zjevné příčiny nebo při poruchách imunitního systému.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, zaujal mne Váš článek, našla jsem houbu a mám dojem, že by to mohla být Outkovka pestrá, pomohla byste mi podle fotky určit, zda je či není?