Vanilka pravá: Jen málokdo by neznal příjemnou vůni vanilky. Ve skutečnosti je to popínavá orchidej a původ má v Mexiku. Využívá se na například k dochucení moučníků, mléčných výrobků, ale i alkoholických a nealkoholických nápojů. Věděli jste, že může prospívat i našemu zdraví?
Původ vanilky
Divoké vanilkovníky pochází ze Střední Ameriky, kde rostou planě od jihovýchodního Mexika po Panamu. V místních pralesích rostou divoce ze země a ovíjí se okolo liány ke koruně stromu. Až do poloviny 19. století se vyskytovala pouze ve své domovině, protože rostlinu opylují pouze místní včely rodu Melipona a některé druhy kolibříků. Dnes už se vanilka pěstuje také třeba na Madagaskaru, Réunionu, Srí Lance, Oceánii a dalších, díky umělému opylování.
Získat vanilkový lusk je složitý proces
Než si koupíme vanilkový lusk, vyžaduje to poměrně složitý proces. Kdysi byla dokonce tak vzácná, že ji mohl získat pouze král. Složitý proces začíná u květu orchideje, kdy se otevírají pouze jeden den v roce a musí být většinou ručně opylován. Potom se vytváří lusky, které dosáhnou plné velikosti asi za 6 týdnů. Dozrávají přibližně za devět měsíců.
Následně se lusky ručně sbírají, ty jsou zelené a prozatím nemají nám dobře známou příjemnou vůni. Přichází další několikaměsíční proces, kdy se lusky máčí v horké vodě, balí do přikrývek a suší na slunci. Tímto procesem se zmenšují, přirozeně kvasí a získávají svou hnědou barvu. Nejkvalitnější jsou takové lusky, které mají bílý poprašek, což je vykrystalizovaný čistý přírodní vanilín.
Vanilka nejen krásně voní, ale pomáhá i s různými neduhy
Pro své antimykotické účinky se využívá k léčbě plísní a houbových chorob, ale také kožních problémů – dermatitid či ekzémů.
Účinků vanilky se využívá v aromaterapii, navozuje pocit pohody, uklidňuje, působí antidepresivně a může napomoci při nechutenství a nespavosti. Malý tip pro těhotné – vanilka může utlumit těhotenské nevolnosti.
Vanilka je také považována za afrodisiakum, což věděli kdysi dávno i naši předci, proto byla vyhrazena králi.
Vanilková tinktura
- semínka ze dvou lusků
- 100 ml 60 % alkoholu
Vanilku dáme do uzavíratelné sklenice a zalijeme lihovinou. Ponecháme 14 dní na teplém místě a denně protřepáváme. Nakonec přecedíme. Užívá se v dávce 2xdenně 15 kapek. Terapie by neměla překročit dobu čtyř týdnů.
Domácí vanilkový cukr
Zkuste si vyrobit vlastní cukr z přírodní vanilky a nekupujte z obchodů se syntetickým vanilinem. Je to opravdu jednoduché.
Připravíme si sklenici, do níž nasypeme cukr krupice. Do cukru vložíme rozříznutý vanilkový lusk a uzavřeme, takto ponecháme. Při spotřebě můžeme doplňovat neustále cukr.
Vanilkový olej
- 2 vanilkové lusky
- 500 ml přírodního oleje
Vanilkové lusky nařízneme a vložíme do hrnce. Zalijeme olejem a pomalu zahříváme, nesmí se však vařit! Jakmile dosáhne teplota zhruba 800 C, odstavíme a necháme 15 minut chladnout. Následně nalijeme do lahviček a pro dekorativní účely můžeme vložit i lusk dovnitř. Skladujeme v suchu a chladu.
Zároveň je to výborným tipem na dárek, použijte dekorativní lahvičku a ozdobte.
Několik rad na závěr
Vanilkové lusky skladujeme v uzavíratelné, nejlépe dobře utěsněné nádobě. Pravidelně odvětráváme. Pokud se stane že vyschnou, stačí je namočit do teplé vody a opět změknou. Výborně se kombinují s kardamomem, chilli, hřebíčkem, skořicí nebo šafránem.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz