pareniste

Jak začít pěstovat na jaře zeleninu, když záhony jsou ještě zmrzlé. Vybudujte pařeniště

Na jaře, když zem je ještě zmrzlá, vy už můžete začít s pěstováním křehké jarní zeleniny. Budete k tomu potřebovat jen pár věcí. Prkna (poslouží i cihly) a staré okno nebo pevnou tabuli z průhledného plastu na vybudování pařeniště.

Jak začít?

Vyberte slunné stanoviště na zahradě a vykopejte půl metru hlubokou jámu. Do jámy dejte silnou vrstvu hnoje (nejlépe koňský, kozí, ovčí), zkuste oslovit menší chovatele v okolí. Hnůj bude sloužit jako vytápění, za slunečných dní vypomohou i paprsky. Vrstva hnoje by měla být silná alespoň 30 cm. Hnůj lehce pokropte.

Na vrstvu hnoje patří ještě přibližně 15 cm silná vrstva zahradní zeminy a vyzrálého kompostu. Dává se z důvodu, že hnůj je sice výborná zahřívací vrstva, ale rostlinky by spálil. Takto prohřeje jen zeminu.

Jak vybudovat pařeništěpareniste - Jak začít pěstovat na jaře zeleninu, když záhony jsou ještě zmrzlé. Vybudujte pařeniště

  • Obvodové stěny pařeniště tvoří prkna nebo cihlová zídka. Nejlépe je zapusťte až na dno jámy, jinak musí stát pevně na kraji pařeniště.
  • Na dno pařeniště nedávejte žádnou oddělující vrstvu, naopak je prospěšné, když do něj vstupují prospěšné organismy, jako např. žížaly. Pokud ale chcete nějakou izolaci přece jen dát, hodí se vrstva slámy nebo listí, popřípadě nějaké pletivo, aby vám úrodu neničily hraboši
  • Horní průhledná vrstva by měla těsně naléhat k obvodové stěně pařeniště. Nejlepší izolační vlastnosti má polykarbonát (ten si lze nechat nařezat na míru). Pokud ale máte k dispozici stará okna, službu také udělají, jen je v noci přikryjte izolační vrstvou.
  • Pokud jsou slunné a relativně teplé dny, je třeba pařeniště větrat, aby nedošlo k přehřívání. Naopak na noc se musí zavřít a ještě nejlépe přikrýt (staré koberce, deka, rohož….).

pareniste 3 - Jak začít pěstovat na jaře zeleninu, když záhony jsou ještě zmrzlé. Vybudujte pařeniště

Pěstování

Do pařeniště můžete dát rychle i pomaleji rostoucí druhy zeleniny – saláty, ředkvičky, kedlubny, mrkve, brokolice, květák, kopr.

Před zasetím nebo výsadbou počkejte pár dní, než se půda hnojem prohřeje. Zeleninu si můžete doma i předpěstovat, což urychlí klíčení hlavně u semen, které při nižších teplotách klíčí i týdny, v pokojové teplotě vykouknou i za několik dní. Jen co trochu poporostou, přesaďte je do pařeniště.  Naopak není příliš vhodné předpěstovat kořenovou zeleninu. V pařeniště lze předpěstovat i letničky.

Pokud se necítíte na výrobu, lze už dnes koupit hotová pařeniště.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

four + 4 =