zídka

Jak využít zimní odpočinek na zahradě? Postavte suchou zídku

Do prvních jarních dní ještě zbývá velmi dlouhá doba, tak proč si ji trochu nezkrátit? Stavbu suché zahradní zídky, bez použití malty či jiného pojiva, můžete realizovat i během zimy. Vypadají efektně, využijí prakticky jakýkoliv kámen, ležící prozatím bez užitku na zahradě, a jejich stavbu zvládnete za jedno dopoledne.

Postavit suchou zídku se na první pohled může zdát jednoduché. Aby však bez potíží odolala i prudkým zimním větrům nebo vydatným dešťům, musíte při její výstavbě dodržovat několik důležitých pravidel.

Zahradní zídku na rovné zemi nepostavíte

U suché zídky je důležité nepodcenit zejména základy. Nikdy tedy nestavte zídku na rovné ploše, místo toho vykopejte rýhu hlubokou alespoň 10-20 centimetrů. Pokud není půda zmrzlá, půjde o záležitost chvilky.

kameny - Jak využít zimní odpočinek na zahradě? Postavte suchou zídku

Rýhu vyložte nejlépe odolným lámaným kamenem. Začněte velkými kameny v rozích zídky. Pamatujte si, že budou velmi dobře vidět z obou stran. Vyberte tedy ty nejkrásnější z celé zahrady. První kameny uložte alespoň 10 cm pod povrch půdy, ovšem původní. Je-li půda navezena, prokopejte se raději až na původní stabilní vrstvu.

Pokračujte výstavbou jednotlivých vrstev. Ty jsou určeny výškou položených rohových kamenů. Stavte vrstvu po vrstvě, a to podél celé délky zídky. Stojí-li zídka u svahu, posuňte každou další vrstvu o několik centimetrů k němu. Hotová stěna by měla tvořit mírně nakloněnou rovinu. U svahů lze suché zídky postavit do značné výšky, na rovném terénu půjde spíše jen o okrasné, maximálně půlmetrové prvky.

Náš tip: V průběhu budování je vhodné vyplňovat mezery mezi kameny drobným štěrkem nebo zeminou. Do té je možné vysazovat přímo vhodné skalničky. Ale dejte pozor, hlína nikdy nesmí narušit vzájemný kontakt jednotlivých vrstev kamene!

Při stavbě se vyplatí střídat různé tvary a vzhled kamene, zídka bude působit přirozeněji. Je-li to možné, používejte kámen přírodní a nikoli opracovaný. Zídka tak bude lépe držet pohromadě.

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář