agastache

Agastache: Atraktivní bylina s vůní lékořice

Agastache je bylina, která v našich zahrádkách stále ještě není příliš známá. Její kvetoucí stonky jsou půvabné, pokud přičichnete, ucítíte vůni lékořice a máty. Je medonosná, přitahuje včelky a motýly.

Agastache patří do čeledi hluchavkovitých, původně se vyskytovala v severozápadní Americe a Mexiku, kde byla využívána k léčebným účelům a jako koření do pokrmů. U nás se pěstuje jako krátkodobá trvalka nebo letnička. Vyrůstá do výšky přibližně jednoho metru. Velice snadno se sama vysemeňuje, takže se hodí spíše do volnějších kompozic, každým rokem můžete objevit nové rostlinky.

agastache rostlina - Agastache: Atraktivní bylina s vůní lékořice

Agastache

Na lodyhách vyrůstají modrá, šišticovitá květenství, které jsou hojně navštěvovány včelami a motýly. Pokud k rostlině přičichnete, ucítíte vůni lékořice a máty, po rozemnutí listů bude vůně ještě intenzivnější. Pěstovat můžete několik druhů.

  • Agastache mexická – může připomínat rozrazily, klasy má fialové nebo modré. Kvete celé léto až do prvních mrazíků.
  • Agastache fenyklová – nebo se také můžete setkat s názvem anýzová, rostlina je silné aromatická a využijete ji i v kuchyni.
  • Agastache kopřivolistá – k zakoupení je směs s modrými, růžovými a bílými květy. Krycí listy jsou delší než u ostatních druhů.
  • Agastache vrásčitá – kvete fialově a bíle, má antibakteriální a antimykotické účinky. Hodí se do suchých vazeb.

Jak agastache pěstovat

Agastache se bude dařit v propustné zemině na slunném stanovišti, nevadí ji ani kamenitá půda. Vhodná je zemina s kamenitým mulčem a dobře oddrenážovaná. Při výsadbě myslete na to, že snadno vysemeňuje a tak jí vyberte místo, kde to nebude na škodu. Hodí se do volně pojatých výsadeb nebo do okrajových částí a bylinkových záhonů.

Semena se vysévají brzy zjara do skleníku, sazeničky se sází ven až v druhé půlce května. Na podzim nadzemní část uhyne a na jaře opět vyraší.

Využití agastache

Pro její aromatické a léčivé vlastnosti se využívá pro přípravu nápojů, ať už horkého čaje nebo osvěžujících letních nápojů. Vyrábí se z ní vonné pytlíčky a relaxační polštáře.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář