zížala

Žížala je dobrým pomocníkem pro každého zahrádkáře

Pokud se na vaší zahradě v půdě zabydlely žížaly, máte štěstí. Jsou cenným pomocníkem, provzdušňují půdu, tvoří chodbičky a díky tomu se voda a vzduch dostává do hlubších vrstev.

Žížaly neúnavně hloubí chodbičky v půdě a tím ji provzdušňují. Dostávají se i do hloubky 2 m, takže vzduch a voda se může dostat i do spodnějších vrstev půdy. Často sebou pod povrch vezmou i zbytky trávy a listy. Nejsou příliš vybíravé, konzumují skoro veškeré organické zbytky a v trusu je předají do půdy, což ji obohacuje o živiny. Vliv žížal na půdu znali už starověcí Egypťané. Přínos žížal pro půdu je popsán ve spoustě odborných prací, mají význam pro koloběh živin, půdní strukturu a kvalitu pěstovaných plodin. Chrání nás také před povodněmi, pokud je v půdě dostatek žížal a tím i chodbiček, lépe se vstřebává voda.

V současné době je popsáno přibližně 3000 druhů žížal a podle odhadů na objevení ještě čeká spousta druhů. Žížaly jsou rozšířeny na všech kontinentech, ale většina ze skoro dvaceti čeledí žije v tropických a subtropických oblastech. Ve střední Evropě můžeme najít pouze zástupce čeledi žížalovitých –  Lumbricidae.

Jak žížaly udržet v zahrádce?

Jednoduše jim neškoďte. Co nejméně používejte chemické pesticidy. Zkuste méně rýt, nechte to na žížalách. Na podzim na záhony rozhoďte vrstvu kompostu a listí, žížaly půdu provzdušní a to často pečlivěji než rýč. Půdu nesešlapujte.

zivočich - Žížala je dobrým pomocníkem pro každého zahrádkáře

Zahradní kompost

Pokud má kompost více než 600 C, žížaly se na chvíli odstěhují, jakmile vychladne, jsou zpět. Jen drobnější žížaly hnojní snesou i vyšší teploty, pohybují se ve svrchní vrstvě, rychleji se množí i tráví zbytky. Pokud máte v kompostu ovoce a zeleninu napadenou plísní, i to dokáží žížaly zvládnout, bakterie a plísně zničí svými trávícími enzymy.

Domácí kompostér

Speciální kompostéry pro žížaly využívají jejich schopnost proměnit organické zbytky na hnojivo. Můžete je jak koupit, tak i vyrobit. Sáhněte po vícepatrových, žížaly se stěhují směrem vzhůru za potravou. Zajistěte jim stálý přísun zbytků, třeba z kuchyně. K osídlení potřebují i trochu kompostu a přiměřenou vlhkost. Podlážky kompostéru jsou perforované a odtéká tudy přebytečná voda, nevylévejte ji, je to také výborné hnojivo.

Žížalí exkrementy zlepšují úrodnost

Vliv žížal na půdu spočívá především v jejich exkrementech. Jsou v nich smíchány minerální látky, rozložené organické zbytky a mikroflóra. Exkrementy jsou ukládány jak na povrchu půdy, tak i pod ním. Jejich exkrementy obsahují více živin než okolní půda. Velký význam mají i chodbičky, které hloubí v půdě, jsou důležité pro tvorbu kořenového systému rostlin.

Žížaly umí tak významně přeměnit prostředí v půdě, že byly zařazeny mezi tzv. ekosystémové inženýry.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář