bramborik

Jak pěstovat venkovní bramboříky. Jaké to jsou druhy

Bramboříky se obvykle pěstují jako pokojové rostliny. Venkovní pěstování u nás ještě není úplně rozšířené. Existují dva druhy, které můžete pěstovat i na zahrádce a vytvořit tak zajímavé zátiší.

Pokud máte rádi něžné květy bramboříků, měli byste věnovat pozornost druhům, se kterými můžete zkrášlit i vaši zahradu. Jejich pěstování zatím není tak časté, ale stále více získávají na oblibě. Lze je vysadit jak na záhon, tak do nádob.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) je nízká, vytrvalá, hlíznatá rostlina. Jsou na něm zajímavé jak květy, tak i listy. Dorůstá výšky 20 cm, vykvétá drobnými květy, které se nejčastěji objevují v září a říjnu. Listy jsou podobné břečťanu, zkrášlí zahradu i v létě, kdy rostlina nekvete. Rostlině se daří v polostínu s vlhkou půdou, nejlépe hlinitopísčitou. Skvěle se hodí pod stromy nebo keře. Vyjímat se bude i ve skalce. Na zimu se doporučuje zakrýt. Dle kultivaru kvete bílými nebo růžovými květy, plodem je tobolka.

bramboriky - Jak pěstovat venkovní bramboříky. Jaké to jsou druhy

Brambořík Cyclamen coum hybridum má původ ve východním Bulharsku, na Kavkaze a v Turecku. Vykvétá velmi brzy, již od února do dubna. Pokud je mírná zima, květy se mohou objevit už v lednu. Vyrůstá do výšky přibližně 10 cm, má rád humózní, propustnou hlinitopísčitou půdu. Prospívá v polostínu nebo stínu. Na vlhkém místě je vhodná drenáž. Daří se mu na na sušších místech pod stromy a keři nebo do trvalkových záhonů. Je mrazuvzdorný.

Jak venkovní bramboříky pěstovat

Oba druhy vysazujeme od srpna do října na polostinné až stinné stanoviště. Hlíza se vysazuje do takové hloubky, aby zemina nad ní byla dvakrát vyšší, než je samotná hlíza. Zemina by měla být propustná, humózní a spíše alkalická. Rostlina může být na jednom stanovišti i několik let. Hlízy se nedělí, pouze zvětšují svůj objem. Ty největší mohou dosáhnout až 20 cm. Po celém povrchu hlízy rostou květy. Na jaře je vhodné je přihnojit.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář