Slovo bonsai je vlastně složeninou dvou japonských slov: bon a sai, přičemž „bon“ značí misku a „sai“ strom nebo také sloveso sázet. V japonštině to zní spíše jako pun-sai, s důrazem kladeným na vyslovení slova sai. Bonsai tedy doslova znamená „strom v misce.“ Jen rostlina a vhodně zvolená nádoba mohou dohromady tvořit bonsaj.
V zemi svého původu je pěstování bonsají vnímáno spíše jako druh umění. V našich končinách chybí k tomuto pojetí kulturní tradice a především systém „následovníků“, kteří by se o bonsaje starali i po smrti jejich tvůrce. Nejstarší bonsaj v Evropě má dnes asi 230 let, ale v Japonsku jsou k vidění i mnohem starší exempláře. I přesto se rozhodně vyplatí se o bonsaj alespoň pokusit. Nejenže úspěšný výsledek dodá vaší zahradě zcela nový rozměr, ale také se během práce s miniaturní rostlinkou ,jež je zcela závislá na vaši disciplinovanosti, mnohému naučíte.
Základní bonsajistické styly pro venkovní bonsaje
Pěstované bonsaje odrážejí pokud možno co nejpřesněji přírodní tvary a situace. Každý styl lze velmi přesně popsat. Venkovní bonsaj může být tvarována do šesti základních stylů, které si představíme níže. Je to důležité pro případ, že si koupíte bonsaj již hotovou a budete uvažovat o její další úpravě.
CHOKKAN – vzpřímený styl
Styl Chokkan si bere za vzor osamělý strom stojící ve volné krajině. Dobře se hodí pro bonsaje se silným kuželovitě se zužujícím kmenem (na kterém nesmí být patrné žádné zásahy). Dolní třetina kmene je bez větví, ty zbylé rostou rovnoměrně na všechny strany. Miska má jednoduchý hladký tvar s pevnýma nohama.
MOYOGI – volně vzpřímený
Bonsaj pěstovaná v tomto stylu má na několika místech křivolace ohnutý kmen. Odkazuje to na její původní domovinu a drsné horské podmínky. Bonsaj ve stylu Moyogi má zobrazovat právě strom formovaný zimními sněhovými peřinami a nedostatkem světla ve chvíli, kdy ho přerostou jiné rostliny. I v této úpravě je spodní třetina kmene bez větví. Vrchol koruny však není vzpřímený, ale měl být být zhruba v místě nad patou kmene.
KENGAI – kaskáda
Stromky pěstované jako Kengai jsou velmi oblíbené. Pohled na zářivý vodopád květů či větví je úchvatný. Styl zobrazuje strom se silným kmenem sklánějící se na okraji propasti. Všechny větvě míří jedním směrem – dolů. Použitá miska je užší a hluboká, ale hlavní větev by se měla dostat až pod její úroveň. Vždy stojí na podstavci.
HAN-KENGAI – polokaskáda
Spíše než ve strži roste bonsaj Han-Kengai ve skalní puklině nebo na stráni. Její spodní větve padají dolů, ale nikdy se nedostanou níže, než je dno misky. I tento styl vystavujeme na podstavci.
SAIKEI – krajinka
Bonsaje mohou tvořit součást půvabné scenérie. Velmi dobře se dají zkombinovat s kompaktními jehličnatými stromy (jalovec) nebo s druhy s kontrastní barvou listů (japonský javor). Velmi oblíbenou Saikei je tzv. „skála na ostrově.“ Využívají se při ní porézní kameny z mořského pobřeží, které se za pomoci vytvoření umělých dutin osází vhodnými rostlinami. Předlohou pro Saikei bývají často obrazy známých japonských malířů.
BUNJINGI – literát nebo styl literátů
Bunjingi patří mezi tzv. neformální styly a ty nejoceňovanější bonsaje jsou tvořeny právě v neformálním stylu. Tento styl nemá žádná pravidla. Používají se při něm stromky s tenkým kmenem a sporým olistěním (často uměle odstraněným). Malá a řídká koruna dává vyniknout zajímavým změnám kmene nebo linií větví, které jsou pro tento styl charakteristické. Konečný výsledek může být velmi variabilní, přesto se tento styl tvoří obtížněji než jakýkoliv jiný. Stromky z dílen bonsajistů-začátečníků postrádají tu správnou jiskru, kterou musí každá Bunjingi mít. Japonští pěstitelé se proto do tvarování neformálních bunjingi pouštějí až po mnoha letech praxe.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz