kokedami t

Kokedami, pokojovka, která nepotřebuje květináč. Návod na výrobu

Rostlinka má původ v Japonsku, je to pěstování bez květináče. Kokedama je pěstována v substrátu, který je obalený mechem. Nedosahují velkých rozměrů, v mechové kouli mají jen omezený prostor, proto se kořeny ani nemohou bujně rozrůstat. Můžete je zajistit provázkem a zavěsit nebo položit na misku s vodou.

Tímto způsobem můžete pěstovat jakoukoliv rostlinku, dokonce i venkovní. Pokud se chystáte na svou první kokedamu, tak zvolte nenáročnou rostlinku. Jednotlivé kokedami mají stejné nároky, jako ty, pěstované v květináčích. Některá potřebuje více světla, jiná méně.

kokedami - Kokedami, pokojovka, která nepotřebuje květináč. Návod na výrobu

Zdroj foto: pixabay

Způsob zalévání se samozřejmě liší od rostlinek v květináči. Jednou za týden kokedamu vezmeme a ponoříme substrát do vody, aby nasáknul. Sledujeme, až z něj přestanou stoupat bublinky. Necháme ho tam několik desítek vteřin až několik minut. Kokedamu necháme okapat a potom vrátíme na své místo. Přebytečnou vodu nikdy nevymačkáváme.

Zálivková lázeň by měla mít pokojovou teplotu. Rostlinky jsou citlivé na chlór, proto vodu necháme odstát nebo převaříme. Dáváme pozor, aby nám bal nepřeschnul. Kokedama se nepřesazuje. Jednou za čas jí dopřejeme hnojivo ve formě tyčinek nebo tekutého, rozmíchaného v zálivce.

Co budete potřebovat a návod na výrobu

zakoupená rostlinka

mech

pokojový substrát a rašelina

provázek, nůžky

  • Rostlinku vyjmeme z květináče a odstraníme přebytečnou hlínu. Nepoškoďte kořeny.
  • Smícháme rašelinu a substrát. Nejčastěji v poměru 7:3 (rašelina : substrát). Správně se kokedama vyrábí z japonského jílu ketotsuchi a přísad, lze ji však vyrobit i tímto způsobem.
  • Vyrobíme ze směsi kouli, velikost by měla odpovídat rostlince a jejím kořenům, pokud se rozpadá, navlhčíme ji vodou.
  • Kořeny rostliny obalíme rašelinou. Do koule udělejte díru a vložte kořen rostliny.
  • Upravíme tvar, pokud je to nutné. Na kouli opatrně připevníme mech, udržuje kouli pohromadě, kulatý tvar je zde i z estetického hlediska.
  • Nakonec kolem celého substrátu omotáme provázek a vytvoříme závěs. Nyní už můžeme pověsit a máme hotovo.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář