Japonské zahrady jsou dnes ve velké módě, málokdo ale ví, že si svůj malý kousek Země vycházejícího slunce může doma vypěstovat opravdu každý. A vůbec k tomu nepotřebujete velkou okrasnou zahradu.
Kaki, tomel, churma nebo dokonce kaki churma – pod všemi těmito názvy můžete chutné ovoce koupit jak v supermarketu, tak i jako stromek v zahradnictví. Svými tmavými kožnatými listy vás zaujme na první pohled. A budete-li stát o opravdu vzrostlou rostlinu, budou mezi tmavou zelení probleskovat i zářivě oranžové plody, lákající k ochutnání.
V Japonsku je kaki třetím nejoblíbenějším ovocem vůbec, a to hned po jablkách a citrusech. Většina plodů na našich pultech pak pochází ze Španělska – podtrhávají se ještě nezralé a nechávají dozrát ve skladech naplněných etylénem.
České sluníčko na dozrání chutných plodů stačí
Zatímco většina subtropického ovce (jako např. citrusy) zraje jednoduše příliš dlouho a pod dotyky středoevropského slunce se nestihne plně vybarvit, kaki vám v tomto směru vyjde všemožně vstříc. Stačí ho v našich podmínkách pěstovat jako přenosnou rostlinu, které dopřejete v létě co nejslunnější místo na zahradě (chráněné před větrem) a na podzim ji uklidíte do bytu nebo nevytápěného skleníku. Nízké teploty při zimování kaki nevadí, pohybovat se mohou klidně okolo 1°C, jen delší setrvání pod nulou by mohlo jinak odolné dřevo nenávratně poškodit.
Náš tip: Nejodolnějším kultivarem, který je k dostání v našich zahradnictvích, je tomel obecný. Dokáže přečkat i silný mráz, takže může celoročně zůstat venku. Podobně je na tom i tomel viržínský.
Tomel potřebuje správnou půdu a vydatné hnojení
Nejjednodušší bude shrnout si hlavní podmínky úspěšného pěstování kaki do čtyř základních bodů:
- propustná půda
- mírná zálivka v pravidelných intervalech
- slunné místo
- přihnojování hnojivem pro citrusy podle návodu
Neseženete-li rostlinu v zahradnictví, můžete si kaki vypěstovat i ze semínka. Nechte je vzejít při pokojově teplotě, ven dejte sazeničky teprve ve druhém roce. Kaki skvěle snáší tvarovací i zmlazovací řez a plodit začíná už okolo čtvrtého roku života.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám na zahradě už 5 let fik a ještě mi nerodil hnojim všechno dělám dobře a nevim čím to je? Poraďte mi prosím. Děkuji
Asi máte druh, který potřebuje opylovače, jinak by měl plodit.
Čekal jsem osm let než začal venku rodit. Přivezl jsem si odkopky z Itálie, které jsem měl v květináči doma, ty rodily třetím rokem.